یبوست در بارداری

با آغاز زندگی یک عضو جدید در داخل شکم، تغییرات زیادی در بدن مادر خواهد رخ داد. این تغییرات به صورت علائم و نشانه های نه چندان مطلوب در بدن مادر ظاهر می گردد اما هر خانم باردار آگاهی با دقت کردن در تغذیه روزانه خود، استفاده از تجربیات بزرگان و اطرافیان و انجام برخی کارهای ساده، این دوره سخت را برای خود و همسرش شیرین و دلچسب تر می نماید و در نهایت فرزند سالم تری به جهان خواهد آورد. یکی از علائم دوران بارداری، یبوست است که ازمشکلات شایع محسوب می گردد. در ادامه به علل بروز یبوست و راه های درمان یبوست در بارداری می پردازیم.

یبوست در بارداری

علل بروز یبوست در بارداری

حدود سه چهارم زنان حامله با احساس درد در ناحیه شکم یبوست را تجربه می نمایند. به طور کلی یبوست در بارداری ناشی از کند و شل شدن عضلات روده، کاهش حرکت و جابه جایی مدفوع و مواد غذایی است. حرکت کند مدفوع در روده نیز منجر به از دست دادن آب و سفت تر و خشک تر شدن روده گردیده و یبوست را تجدید می نماید. اما علل اصلی بروز این مشکل چیست!

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی ناشی از بارداری موجب شل شدن عضلات روده در نتیجه کاهش حرکات روده ای می گردد. این روند سرعت حرکت مواد غذایی داخل روده را کاهش می دهد و مدفوع آب بیشتری را از دست داده و سخت تر دفع می گردد.

رژیم غذایی نامناسب

متاسفانه بسیاری از محصولات کارخانه ای مانند ماکارونی، کیک، شیرینی و نان سفید بر اثر تصفیه شدن، فیبر خود را از دست داده و مانند گچ سفت می گردد؛ در نتیجه مصرف این مواد نه تنها این مشکل را حل نمی نماید، بلکه زنان باردار را بیش تر مستعد یبوست قرار می دهد.

کاهش اشتها در دوران بارداری

تهوع و استفراغ یا به اصطلاح عامیانه ویار، منجر به کاهش اشتها و میل به غذا و آب در فرد باردار می گردد. این امر موجب کاهش حرکات روده ای و ابتلا به یبوست می گردد.

مکمل های آهن

مقدار بسیار زیادی از مکمل های آهن مصرفی در فرآیند هضم، جذب نگردیده و مانند یک توده چسبنده به مواد غذایی داخل روده می چسبند؛ در نتیجه آهن بسیار کمی وارد خون می گردد. مصرف مکمل با آب فراوان تا حدودی می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

درمان یبوست در بارداری

ورزش

زنان باردار باید زیر نظر پزشک معالج خود، هفته ای دو تا سه بار فعالیت ورزشی داشته باشند. ورزش منجر به افزایش حرکات روده گردیده و از ابتلا به یبوست جلوگیری می نماید.

پرهیز از مصرف خودسرانه دارو

مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک، نه تنها از یبوست جلوگیری نمی نماید بلکه با تحریک درد های دوران بارداری و کم آبی بدن سلامت جنین و مادر را تهدید خواهد نمود.

مصرف مایعات

نوشیدن روزانه 10 تا 12 لیوان آب می تواند از ابتلا به یبوست بارداری جلوگیری کند.

ملین ها

اگر باردار هستید مصرف روزانه 25 تا 30 گرم فیبر و میزان کافی سبزیجات از قبیل کاهو، اسفناج، کلم، کرفس، شاهی و میوه های ملین و تازه مثل آلو، انجیر، زردآلو، پرتقال، نارنگی، انگور و حبوبات و چربی های اشباع گردیده مثل چربی های حیوانی و چربی های اشباع نگردیده مثل روغن زیتون، تخم کتان، آووکادو و روغن کبد ماهی را نباید فراموش کنید.

مصرف محصولات لبنی حاوی باکتری پروبیوتیکی تحت نظر پزشک، در کاهش یبوست بسیار موثر است. لاکتیویا تنها محصول لبنی ای است که حاوی باکتری پروبیوتیک لاکتیگوار است و به بهبود عملکرد روده ها و تنظیم دستگاه گوارش یاری به سزایی می نماید.

برای مصرف دارو های ملین در دوران بارداری حتما باید با پزشک خود مشورت کنید چون مصرف این دارو ها بدون تجویز پزشک معالج، ممکن است اختلالات و عوارض جانبی ایجاد کند که برای درمان آن باید زمان زیادی مصرف کنید. هومئوپاتی، طب فشاری، آروماتراپی و رفلکسولوژی از دیگر راه های درمان یبوست هستند.

منبع: کتاب کاله
انتشار: بروزرسانی: 15 بهمن 1397 شناسه مطلب: 315

به "یبوست در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یبوست در بارداری"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید