گردو فقط برای مغزتان خوب نیست

به گزارش ویراپارس، تا به حال دقت نموده اید مغز گردو چقدر شبیه مغز ماست؟ این اتفاقی نیست! تعجبی ندارد که این مغز تُرد و خوشمزه برای سلامت مغز مفید است.

گردو فقط برای مغزتان خوب نیست

به گزارش، گردو در میان تمام مغز های درختی، گردو غنی ترین منبع اسید های چرب امگا 3 است که با سلامت مغز ارتباط دارد. هرچند امگا 3 موجود در گردو، کوتاه ترین زنجیره را دارد؛ اما بدن شما می تواند بخشی از آن را به نوع زنجیره بلند امگا 3 تبدیل کند که برای سلامت مغز بسیار سودمند است.

در ضمنً مطالعات نشان داده اند گردو حاوی پلی فنول هایی است که التهاب مغز را کاهش داده و ارتباط میان سلول های عصبی را بهبود می دهند.

بعضی پژوهش ها نشان داده اند این پلی فنول ها ممکن است ایجاد سلول های عصبی جدید را نیز افزایش بدهند. همچنین، خوردن گردو اغلب تأثیرات ضد پیری بر مغز نیز دارد. بعضی مطالعات ثابت نموده اند افراد سالمندی که گردو می خورند، عملکرد مغزشان بهتر است، حافظه قوی تری دارند و عملکرد حرکتی شان نیز خوب است.

اما گردو برای سایر قسمت های بدنتان نیز مفید است:

آیا گردو می تواند به سلامت روده ها نیز یاریی بکند؟ ما می دانیم که میکروبیوم روده، خانه میلیارد ها باکتری مفید است که همگی برای سلامت گوارش و ایمنی بدنمان لازم اند. 70 درصد از سیستم ایمنی شما مربوط به روده هایتان است و باکتری هایی که در روده هایتان اقامت می نمایند، عملکرد گوارشتان را بهبود می بخشند. خبر خوب اینکه خوردن گردو می تواند یاریتان کند تعداد باکتری های خوب روده تان را بیشتر کنید.

مطالعه ای دریافته گردو می تواند اکسیداسیون کلسترول LDL، فرایندی که ریسک بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، کم کند. این فواید ناشی از آنتی اکسیدان پلی فنول و ویتامین E موجود در گردو است.

در مطالعه ای، محققان نمونه مدفوع از افراد چاق یا دچار اضافه وزن که تابع یکی از رژیم های غذایی زیر بودند را جمع آوری کردند:. رژیم غذایی که شامل چربی های چند غیراشباع بود؛ اما گردو نداشت.. رژیم غذایی که گردو در آن وجود داشت.؛ و رژیم غذایی که شامل همان چربی هایی بود که در گردو است؛ اما خود گردو وجود نداشت.

رژیم غذایی که شامل گردو بود سبب افزایش تعداد باکتری هایی در گوارش شده بود که از مخاط روده محافظت می نمایند. در ضمنً مطالعه ای دیگر دریافت مصرف گردو منجر به افزایش تعداد باکتری های خوبی در روده می گردد که بوتیرات فراوری می نمایند. بوتیرات ترکیبی است که دیواره کولون را سالم نگه می دارد. مطالعات نشان می دهند بوتیرات دارای خواص ضدالتهابی بوده و می تواند ریسک سرطان کولون را کاهش دهد.

یک راه دیگر که گردو می تواند خطر سرطان کولون را کاهش بدهد، مرتبط با تأثیر آن بر زرداب است. وقتی شما زرداب زیادی در روده هایتان دارید، این زرداب به سلول های مخاط روده تان آسیب می زند و می تواند منجر به التهاب و در نتیجه سرطان گردد. تحقیقات نشان می دهد غذا هایی مانند گردو، از تجمع زرداب ثانویه و تأثیر آن بر روده ها کم می نمایند.

چه اندازه گردو باید بخورید؟ مطالعات نشان می دهند لازم نیست مقدار زیادی گردو بخورید تا به سلامت روده هایتان یاری کنید. یک مشت گردو کافی است. مثلاً 42 گرم گردو در روز می تواند مقدار انواع باکتری های خوب روده را افزایش دهد. در ضمنً گردو با توجه به فیبر و چربی های سالمی که دارد، سیرنماینده است.

گردو برای یکی از مهم ترین ارگان های بدنتان نیز مهم است؛ یعنی قلب. مثلاً ترکیبی از چربی های سالم، فیبر و پلی فنول ها در گردو به کاهش کلسترول LDL یاری می نمایند. افزایش کلسترول با بیماری های قلبی مرتبط است.

مطالعه ای دریافته گردو می تواند اکسیداسیون کلسترول LDL، فرایندی که ریسک بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، کم کند. این فواید ناشی از آنتی اکسیدان پلی فنول و ویتامین E موجود در گردو است. استرس اکسیداتیو و التهاب، در آسیب زدن به دیواره عروق و رگ ها و ابتلا به بیماری های قلبی نقش دارد.

اگر فشارخونتان بالاست، در میان وعده ها به جای اسنک های نمکی مثل چیپس، گردو بخورید. دانشمندان دریافته اند امگا 3 اصلی موجود در گردو، آلفالینولئیک اسید است. از طرفی تحقیقات نیز نشان می دهد غذا هایی که سرشار از آلفالینولئیک اسید هستند می توانند فشارخون را پایین بیاورند؛ اما سایر ترکیبات موجود در گردو احتمالاً روی فشار خون اثری ندارند، مثلاً پلی فنول ها و فیبر.

در مطالعه ای، افرادی که رژیم غذایی شان شامل گردو هم بود، فشار خون مرکزی شان یعنی فشاری در عروق که باعث حرکت خون به سمت قلب می گردد، کاهش داشت.

دانشمندان، تمام افراد مورد مطالعه را از جهت ریسک فاکتور های قلبی و عروقی آنالیز کردند و طبق اطلاعات به دست آمده دریافتند سلامت قلب در افرادی که خود ِ گردو را به طور کامل مصرف می کردند بیشتر بوده است.

در نهایت این کهگردو شبیه مغز است و برای مغز هم خوب است. اما ترکیباتی که دارد که برای قلب و روده ها نیز مفید است. گردو هر چند پُرکالری است؛ اما مطالعات نشان می دهند شما تنها 80 درصد از این کالری و چربی را جذب می کنید و 20 درصد به جامانده به وسیله سیستم گوارش تان بدون اینکه جذب گردد عبور می نماید.

گردو را می توانید به طرق زیر به برنامه غذایی تان اضافه کنید:. گردو را به پوره یا فرنی صبحانه تان اضافه کنید.. گردوی خُرد شده در سالادتان بریزید.. روی ماست تان پودر گردو بریزید.. به کیک و نانی که می پزید گردو بزنید.. فسنجان میل کنید.. به جای کره بادام زمینی، کره گردو بخورید.. شکلات تلخ تان را با گردو بخورید.. مقداری گردو به عنوان میان وعده همراهتان داشته باشید.. به عنوان شام یا عصرانه آن را با نان و پنیر بخورید.

در حدیثی به مصرف این مغز خوراکی در فصل زمستان سفارش شده است:

الإمام علی علیه السلام: أکلُ الجَوزِ فی شِدَّةِ الحَرِّ یهَیجُ الحَرَّ فِی الجَوفِ، ویهَیجُ القُروحَ عَلَی الجَسَدِ، وأکلُهُ فِی الشِّتاءِ؛ یسَخِّنُ الکلیتَینِ، ویدفَعُ البَردَ.

امام علی علیه السلام: خوردن گردو در گرمای شدید، حرارت را در بدن برمی انگیزد و زخم های تن را تحریک می نماید؛ امّا خوردن آن در زمستان، کلیه ها را گرم می نماید و سرما را می رانَد.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 فروردین 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 7814

به "گردو فقط برای مغزتان خوب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردو فقط برای مغزتان خوب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید