گام های بلند البرز به سمت توسعه

به گزارش ویراپارس، خدیجه ستارزاده - البرز- خبرنگار:هفته دولت مناسبت و بهانه ای است که هر سال طرح ها و پروژه های مختلف عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در استان های مختلف در این هفته افتتاح می شوند و یا به بهره برداری می رسند.

گام های بلند البرز به سمت توسعه

برنامه های این هفته از ماه ها قبل پایه ریزی می شوند. البرز نیز از این قاعده مستثنا نبود و مسئولان و متولیان استانی و شهرستانی از ماه ها قبل در کوشش برای افتتاح و یا به ثمر رساندن طرح هایی هستند که زحمات زیادی برای آن کشیده شده و یا قرار است در این ایام پایه ریزی گردد.

  • افزایش پروژه ها

استاندار البرز با بیان این که 422 طرح دولتی و خصوصی در این هفته افتتاح شد، می افزاید: به ارزش بیش از 2200 میلیارد تومان، پروژه کلنگ زنی شد که بیش از 600 میلیارد تومان آن مربوط به بخش خصوصی بود. عزیزالله شهبازی با بیان این که سال گذشته در هفته دولت از 318 پروژه با اعتبار 1036 میلیارد تومان بهره برداری شد، می افزاید: سال جاری این تعداد به 442 پروژه با 2333 میلیارد تومان افزایش پیدا نموده است. نماینده عالی دولت در البرز می گوید: 134 طرح مربوط به شهرستان ساوجبلاغ، 60 طرح در کرج، 57 طرح در نظرآباد، 130 طرح در اشتهارد، 44 طرح در طالقان و 17 طرح در شهرستان فردیس بود که در بخش های مختلف دولتی و خصوصی به بهره برداری رسید و یا کلنگ زنی شد.

استاندار البرز با بیان این که به دلیل انبوه بودن حوزه ها و کمبود وقت، افتتاح و یا بهره برداری از همه طرح ها در یک هفته مقدور نیست، می افزاید: در بعضی حوزه ها مانند قوه قضائیه و سازمان بهزیستی در هفته مناسبتی آنها، که در فاصله زمانی کمی با هفته دولت برگزار گردید، طرح ها و پروژه های آنها نیز در همان هفته افتتاح و یا کلنگ زنی شد و طرح های آموزش و پرورش نیز در هفته اول مهر همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید به بهره برداری می رسد.

شهبازی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ و مناسب بخش خصوصی و دولتی استان می گوید: وفاق، همدلی، اتحاد و کار تیمی که اکنون در البرز به ویژه در بخش خصوصی حاکم است و برخلاف رشد سریع جمعیت، به واسطه این همدلی و اتحاد و با اقدامات مالی، تولیدی و عمرانی که اجرا شده، در بهار 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل نرخ بیکاری در استان 6/1 درصدی کاهش و صادرات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 70 درصد رشد داشت.

  • 27 پروژه عمرانی و تولیدی در بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز با بیان این که در این هفته 27 پروژه عمرانی و تولیدی در بخش کشاورزی به بهره برداری رسید، می گوید: این پروژه ها با اعتبار و ارزش27 میلیارد تومان، برای 554 نفر اشتغال زایی ایجاد می نماید. سیدمجید موسوی می افزاید: این پروژه ها شامل 17 طرح عمرانی و 10 طرح تولیدی و خدماتی است که 8 طرح در نظرآباد، 10 طرح در ساوجبلاغ، 3 طرح در فردیس، 4 طرح در طالقان، یک طرح در کرج و یک طرح هم در اشتهارد بهبهره برداری رسید.

موسوی اظهار می نماید: از مجموع این طرح ها 17 پروژه در حوزه عمرانی شامل سامانه های نوین آبیاری تحت فشار و پوشش بتنی کانال های آب، انتقال آب به اراضی کشاورزی، لوله گذاری و بازسازی قنوات جمعاً با صرف اعتباری بالغ بر 350 میلیون ریال با ایجاد زمینه اشتغال 265 نفر عملیاتی شده است. وی می افزاید: همچنین 10 پروژه تولیدی و خدماتی شامل 3 پروژه تولیدات دامی، 5 پروژه تولیدات گیاهی و 2 پروژه در بخش خدماتی است که جمعاً با صرف اعتباری بالغ بر 234 میلیون ریال و اشتغال زایی برای 289 نفر در این هفته به بهره برداری رسید.

  • بهره برداری از 60 پروژه در بخش مرکزی کرج و آسارا

فرماندار شهرستان کرج با اشاره به بهره برداری از 60 پروژه در هفته دولت می گوید: این طرح ها در 2 بخش مرکزی شهرستان کرج و بخش آسارا، کلنگ زنی شد و به بهره برداری رسید. غفور قاسم پور می افزاید: این پروژه ها در بخش های درمانی، خدماتی، مالی و مدیریت شهری با اعتبار 1015 میلیارد از سرفصل اعتبار ملی، استانی و سایر منابع افتتاح شد.

وی اظهار می نماید: از این تعداد 8 پروژه با اعتبار 700 میلیارد تومان در بخش خصوصی و 315 میلیارد تومان نیز در بخش دولتی بود که به ایجاد 548 فرصت شغلی منتهی می گردد. فرماندار شهرستان کرج افتتاح ساختمان کلینیک و دانشکده دندانپزشکی، پروژه شهری تقاطع غیرهمسطح باغستان، کلنگ زنی پروژه پست برق 400 دستگاه، مدرسه خیرساز دکتر طایفی، زمین چمن آدران، راه روستایی مورود، ساختمان چندمنظوره شهرداری آسارا، پمپ بنزین، کتابخانه عمومی بخش آسارا و داروخانه را از طرح های مهمی مطرح نمود که در این هفته با حضور مقامات ارشد به بهره برداری رسید.

  • 40 پروژه دولتی و 16 طرح خصوصیدر نظرآباد

فرماندار نظرآباد نیز با اشاره به بهره برداری از 56 طرح در این شهرستان می گوید: از این تعداد 40 پروژه مختص بخش دولتی و 16 پروژه با اعتبارات بخش خصوصی است و در مجموع این پروژه ها که با اعتبار 9022942 میلیون ریال کلنگ زنی شد، برای 175 نفر اشتغال زایی خواهد داشت. محمدرضا فلاح نژاد می افزاید: اصلاح 400 فقره انشعاب فرسوده و 4 هزار متر شبکه آب شهری، افتتاح تصفیه خانه شهرک صنعتی نظرآباد، آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه خانه شهرک صنعتی سپهر، اجرای طرح هادی روستاهای احمدآباد، اقبالیه، قلعه آذری، نوکند، انبارتپه، حاجی بیگ، کریم آباد و...، افتتاح گلخانه مدرن کشت بافت، افتتاح چندین کارخانه صنعتی و دامداری و مرغداری، کلنگ زنی ساختمان ادارات تعزیرات حکومتی و ثبت اسناد و املاک، احداث مدرسه 12کلاسه، ساخت لوپ پل شهید کارگر برزی، کلنگ زنی تبادل خلیج فارس و دوبانده کردن راستا جاده بادامک و افتتاح روکش آسفالت آن از جمله برنامه های نظرآباد بود که در این هفته کلنگ زنی شد و یا به بهره برداری رسید.

  • بهره مندی 229 هزار نفر از آب سالم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب البرز نیز با اشاره به بهره برداری از 27 طرح آب رسانی شهری و روستایی البرز در هفته دولت می گوید: با بهره برداری از این طرح ها حدود 229 هزار نفر در شهر و روستا از نعمت آب سالم بهره مند شدند. غلامرضا رضایی فر با بیان این که طرح آب رسانی و انتقال آب از تصفیه خانه شهر جدید هشتگرد از جمله طرح های گشایشی استان بود اضافه می نماید: این پروژه با اعتبار و هزینه 220 میلیارد ریال آب مورد احتیاج 40 هزار نفر از مشترکان را تامین می نماید. رضایی فر می افزاید: کلنگ ساخت 2 مخزن ذخیره آب با ظرفیت های 10 هزار و 5 هزار مترمکعبی در این هفته به زمین زده شد.

  • افزایش ظرفیت شبکه توزیع برق

مدیرعامل شرکت توزیع برق البرز نیز با بیان این که عملیات ساخت پست 400 کیلوولت برق استان در این هفته آغاز شد می گوید: این پروژه در زمینی به مساحت 7 هکتار در باغستان کرج با هدف تامین برق مشترکان مسکونی، تجاری و صنعتی منطقه ساخته می گردد. بهنام بیات با اشاره به این که شرکت توزیع برق استان البرز حدود یک میلیون و 300 هزار مشترک در بخش خانگی، تجاری و صنعتی دارد می افزاید: با بهره برداری از این پروژه، ظرفیت شبکه فوق توزیع برق کلان شهر کرج و شهرک های صنعتی استان البرز از جمله بهارستان افزایش می یابد.

بیات می گوید: این پروژه در 2 مرحله اجرا می گردد که حدود 947 میلیارد تومان اعتبار برای آن پیش بینی شده است.

  • افتتاح مراکز خدمات کاهش

مدیرکل بهزیستی البرز با بیان این که تعدادی از طرح های این حوزه در هفته بهزیستی به بهره برداری رسید می گوید: افتتاح مرکز سیار خدمات کاهش آسیب در کرج، افتتاح یک مرکز گذری و سرپناه شبانه مردان در ساوجبلاغ و افتتاح باشگاه مثبت توسط موسسه مهرافروزان نوای البرز در ساوجبلاغ از طرح هایی بود که در این هفته به بهره برداری رسید. اسدالله حیدری می افزاید: 64 واحد مسکن به مددجویان بهزیستی و 12 واحد مسکن نیز به خانواده های دارای چند عضو معلول واگذار شد. وی افتتاح مرکز بیماران روانی مزمن روان یاوران شهرستان فردیس را از دیگر برنامه های این حوزه

گفت.

  • اجرای 45 درصد ساخت بزرگراه شمالی

استاندار البرز از اجرای 45 درصد عملیات ساخت بزرگراه شمالی کرج اطلاع داد و گفت: انتظار می رود این پروژه با همراهی شهرداری کرج به خاتمه برسد. بزرگراه شمالی کرج به طول 19 کیلومتر در امتداد بزرگراه شهید همت از تیرماه سال 95 در دست ساخت قرار گرفته است. این بزرگراه پس از عبور از شمال کرج به آزادراه کرج- قزوین در غرب کرج متصل می گردد که با بهره برداری از آن ترافیک بزرگراه تهران- کرج کاهش چشمگیری خواهد داشت.

استاندار البرز در این باره گفت: امروز پروژه های راه سازی بزرگی همچون آزادراه چرمشهر- آبیک و بزرگراه شهید همت را در دست ساخت داریم که بهره برداری از آنها به روان سازی ترافیک البرز یاری می نماید. عزیزالله شهبازی اضافه نمود: یکی از مسائل کلان شهرها عبور و مرور بوده که در این راستا مدیریت شهری کرج با تعهد طرح ها را دنبال می نماید و البته دولت برای این که مشکل استان البرز در حوزه عبور و مرور و ترافیک را برطرف کند، کارهای بزرگی انجام داده است. استاندار البرز بیان نمود: چهارخطه شدن خط راه آهن تهران- تبریز در حوزه جغرافیایی البرز از برنامه های در دست اقدام است، ضمن آن که تا انتها شهریور جاری قطار برقی هشتگرد- کرج به خاتمه می رسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 5145

به "گام های بلند البرز به سمت توسعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های بلند البرز به سمت توسعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید