چرا رشد قیمت نفت آهسته شد؟

قیمت نفت طی دو ماه گذشته تحت تاثیر کندی رشد اقتصاد جهانی در امسال و آینده، تحرک چندانی نداشته است.

چرا رشد قیمت نفت آهسته شد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، بهای معاملات آتی نفت برنت برای تحویل که از فوریه رشد چشمگیری داشت، از اواخر ماه مه ثابت بوده است.

اما دورنمای افت احتمالی صادرات نفت ایران در افزایش قیمت ها تاثیری نداشته زیرا معامله گران به افزایش فراوری عربستان سعودی و روسیه و همچنین رشد کندتر مصرف متمرکز گردیده اند.

بخشی از علت تغییر سمت و سوی توجه بازار، افزایش چشمگیر فراوری عربستان سعودی و روسیه بوده است که از اواخر مه و ژوئن شروع شد و انتظار می رود به رشد ذخایر در آستانه بازگشت تحریم های آمریکا کمک کند.

اما این رویداد با ضعیف شدن دورنمای اقتصادی جهانی مصادف گردیده که نشان می دهد رشد مصرف دیزل و سایر فراورده های سوختی در اواخر سال میلادی جاری و آینده کندتر خواهد بود.

شاخص کامپوزیت اصلی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی از ابتدای سال جاری افت نموده و به آهسته شدن آهنگ رشد اقتصادی در میان اعضای این سازمان اشاره دارد. رشد اقتصادی در کانادا، آلمان، فرانسه و انگلیس افت نموده در حالی که در آمریکا و ژاپن ثابت مانده است.

شاخص دورنمای تجاری سازمان تجارت جهانی نیز از کندی آهنگ رشد تجارت جهانی در ماه های آینده حکایت دارد. سفارش های صادراتی از ابتدای سال جاری پیوسته رو به کاهش بوده و حجم بار هوایی و کانتینری بالاتر از روند معمول رشد می نمایند اما به نظر می رسد اوج بیشتری نمی گیرند.

سازمان تجارت جهانی بر این باور است که بار هوایی شاخص به موقعی از تجارت جهانی و اولین سیگنال از تغییر فعالیت اقتصادی است.

در این راستا، گزارشهای ماهانه انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی نشان می دهد حجم بار هوایی رشد آهسته تری نسبت به سالهای 2016 و 2017 داشته است.

طبق اعلام این انجمن، سیکل ذخیره سازی مجدد موجودی تقریبا تا خاتمه سال 2017 کامل گردیده و در بحبوحه ریسک های رو به رشد، حجم بار هوایی رشد ملایمی را نشان می دهد. بعلاوه ملایم شدن رشد تقاضا برای حمل بار هوایی با افت سفارش های صادراتی شرکت های فراوریی همخوانی داشته است.

افت رشد تجارت جهانی در قیمت های پایین تر دیزل از اواخر ماه مه انعکاس یافته است زیرا معامله گران انتظار دارند رشد میزان مصرف بیش از گذشته کاهش پیدا کند.

دیزل، سوخت جت و سایر میعانات نسبت به سیکل اقتصادی و جابجایی بار در مقایسه با سایر بخشهای بازار نفت، حساسیت بیشتری دارند.

بازار نفت اکنون بین دورنمای محدودیت فراوری (با اجرای تحریم های ایران) و وخامت دورنمای مصرف (با کندی رشد اقتصادی) گرفتار گردیده است.

آژانس بین المللی انرژی به تازگی هشدار داده که تنش های تجاری ممکن است تشدید گردیده و به کندی رشد اقتصادی و به نوبه خود تقاضای کمتر برای نفت منتهی شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا رشد قیمت نفت آهسته شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رشد قیمت نفت آهسته شد؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید