نخستین مشاهده واپاشی ذره بوزون هیگز در سرن انجام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیتال ترندز، 6 سال پس از کشف ذره Higgs boson دانشمندان سازمان تحقیقات هسته ای اروپا یا CERN برای نخستین بار شاهد واپاشی آن به کوارک پایین بودند. این رویداد نشان دهنده معمول ترین روش واپاشی ذره هیگز بوزون بود.

نخستین مشاهده واپاشی ذره بوزون هیگز در سرن انجام شد

رویداد مذکور نقطه عطفی از درک انسان از مدل استاندارد در فیزیک ذرات است.

واپاشی ذرات هیگز بوزون به کوارک پایین توسط محققان ATLAS و CMS در CERN انجام گردیده است. ذرات بوزون هیگز در نتیجه یکی از میلیاردها برخورد Large Hadron Collider به وجود آمده اند. عمر آنها به یک ثانیه نمی رسد و قبل از آنکه انرژی شان به ذرات دیگر تبدیل گردد، از بین می روند.

کوارک نیز یک ذره بنیادی و یکی از اجزای پایه ای تشکیل دهنده ماده است. کوارک ها با هم ترکیب می شوند تا ذرات مرکبی به نام هادرون را پدید آورند که پایدارترین آن ها پروتون و نوترون، اجزای تشکیل دهنده هسته اتم هستند.

به هرحال آخرین آزمایش ها روی بوزون هیگز با کمک هوش مصنوعی انجام شد و نتایج جالبی داشت. این آزمایش با کمک شبکه های عصبی یادگیری عمیق برای آنالیز اطلاعات استفاده شد.

پل پدلی یکی از فیزیکدانان دانشگاه رایس هیوستن می گوید: مشاهده این رویداد نقطه عطفی مهم در کوشش های ما برای استفاده از ذره بوزون هیگز به عنوان ابزاری برای اکتشاف است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نخستین مشاهده واپاشی ذره بوزون هیگز در سرن انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مشاهده واپاشی ذره بوزون هیگز در سرن انجام شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید