منتقدان درباره جوکر چه می گویند

به گزارش ویراپارس، آی سینما: رونمایی از جوکر ساخته تاد فیلیپس در جشنواره ونیز و تحسین و تمجید فراوانی که نصیب حاصل کار کارگردان و بازی یواکین فینکس شده، در روزهای اخیر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

منتقدان درباره جوکر چه می گویند

خیلی از منتقدان بازی فینکس را لایق جایزه اسکار دانسته اند و دیگران معتقدند فیلیپس معنای جدیدی به سینمای ابرقهرمانی داده است. این کارگردان گذشته شخصیت جوکر ضدقهرمان گاتام سیتی و دشمن شماره یک بتمن را در قالب شخصیتی به نام آرتور فلک به تصویر کشیده است.

داستان فیلم در دهه 1970 می گذرد و در آن خبری از بتمن یا سایر ابرقهرمان های گاتام سیتی نیست.

بخش هایی از نوشته های منتقدان سینما بعد از تماشای جوکر در جشنواره ونیز را در ادامه بخوانید:

اوون گیلبرمن، ورایتی:

خیلی ها پرسیده اند و دلیل خوبی هم داشته اند: آیا به یک فیلم دیگر درباره جوکر احتیاج داریم؟ ولی چیزی که ما به شدت احتیاج داریم، فیلم های کامیکی بوکی است که وقار و حالتی واقعی داشته باشند، در دنیای واقعی بگذرند. پس چیزی دراماتیک تر از این سوال که فیلم قرار است یک و خرده ای میلیارد دلار در کل دنیا فروش کند، مورد احتیاج است. فیلیپس پیروز شده زیرکانه داستان گذشته جوکر را طوری روایت کند که بی نظیر است… یواکین فینکس نقش یک آدم دور از اجتماع با ذهن دچار اختلال را بازی می نماید، با این حال چنان بازی خود را کنترل نموده که مسحور کننده است.

تری وایت، امپایر آنلاین:

این یک تحقیق اندوهگین، پرآشوب و سرشار از خشم پنهان درباره فردی ست که دیده نمی گردد، حتی برای دنیا اطرافش وجود خارجی ندارد. اما همدلی یا ترحم شما تضمین شده نیست و وقتی آرتور عصبی تر می گردد، این ترحم از بین می رود. نباید فراموش کنیم این داستانی درباره این است که یک ضد قهرمان چگونه ساخته می گردد.

دیوید الریش، ایندی وایر:

جوکر تاد فیلیپس بی شک جسورانه ترین بازخلق سینمای ابرقهرمانی از زمان شوالیه سیاه است. یک داستان اصیل که قطعا به عنوان یکی از ضدهنجارترین فیلم های عظیم استودیویی قرن 21 در یاد می ماند… همچنین داستانش بیش از حد مدیون راننده تاکسی و سلطان کمدی است و مارتین اسکورسیزی حقش بوده نامش یکی از تهیه کنندگان فیلم باشد.

جیم وجوادا، آی جی ان:

گاتام در این فیلم محلی سرشار از یأس تیره و تار، نابرابری بی نهایت و هرج و مرج رو به فساد است و بر لبه سقوط تلو تلو می خورد. این تصویر واقع گرایانه باعث می گردد مکانی که معمولا خیالی تلقی می گردد، آشنا به نظر برسد… جوکر نوعی فیلم تاریخی است اما به شکل غیر قابل انکاری درباره زمانه ناآرام و به شدت خشونت آمیز خود ما است.

جنا بوش، ویتال تریلر:

یواکین فینکس کاملا خودش را به شخصیت آرتور فلک تبدیل نموده است. وضعیت فیزیکی شخصیت به تنهایی نشان می دهد او چه وضعیتی دارد، حتی وقتی دیالوگ نمی گوید… وقتی می خواهد عادی باشد، ناجور و از ریخت افتاده می گردد (بخصوص دستانش و موقعیت سرش). در ادامه وقتی به خود واقعی اش تبدیل می گردد، حرکاتش هم قدرت می گیرد.

استیو وینتراب، کلایدر:

اگر به تماشای جوکر می روید و انتظار چندتا ابرقهرمان با لباس های ویژه دارید که لابلای صحنه های اکشن مزه می ریزند، باید تنظیمات خود را تغییر دهید. چون تاد فیلیپس یک تحقیق شخصی و مستقل از یک شخصیت ساخته که به شدت تحت تأثیر دوران دیگری از سینماست. از همان تیتراژ اول تا نمای پایانی فیلم، او فیلم رنگارنگ کامیک بوکی را به خیابان های کثیف و زشت دهه 1970 برده و نتیجه بی نظیری به دست آمده است.

9417

منبع: آی سینما
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 5225

به "منتقدان درباره جوکر چه می گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتقدان درباره جوکر چه می گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید