مردم با سرمایه های خرد هم صاحبخانه می شوند، مسکن به بورس می رود

به گزارش ویراپارس، خبرنگاران: معاون وزیر راه و شهرسازی از ورود بازار مسکن به بازار سرمایه و بورس در آینده نزدیک اطلاع داد و گفت: دولت اراضی مستعد را در هیات پذیرش بورس به عنوان پروژه های دارای ارزش مالی قابل قبول با استانداردهای بورس پذیرش می نماید. این پروژه ها در قالب صندوق معرفی می شوند و دولت، شرکت ها و بخش های وابسته به دولت بابت ارزش زمین یک تعداد سهم می گیرند که مجددا این سهام باید در بورس ارایه شوند. پس از آن مردم به میزان سرمایه ای که دارند در بازار سهام می خرند.

مردم با سرمایه های خرد هم صاحبخانه می شوند، مسکن به بورس می رود

جهت دریافت خدمات انواع آلاچیق باغی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش ویراپارس به نقل از ایرنا؛ محمود محمودزاده ایلنا با تاکید بر اینکه قیمت مسکن در بعضی از مناطق و شهرها به ویژه تهران واقعی نیست، گفت: قیمت مسکن براساس مولفه های بسیار مختلف، متفاوت است، بنابراین نمی توان گفت چه مقدار از قیمت یک مسکن حباب دارد و چند درصد آن غیر واقعی است.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که تمام ابزارهای کنترل قیمت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی نیست و تاثیرپذیری و اثرگذاری بازارهای موازی بر بازار مسکن یک موضوع بدیهی است و تا زمانی که نقدینگی در بازار دیگری تخلیه نگردد امکان ملتهب کردن بازار مسکن را دارد.

معاون امور مسکن و ساختمان اضافه نمود: نقدینگی هر زمان که وارد بازاری شده آن بازار را ملتهب نموده و پس از اینکه با ابزارهایی آن بازار کنترل شده نقدینگی به بازار دیگری منتقل شده است. در این شرایط کوشش وزارت راه و شهرسازی این است که احتیاج واقعی به مسکن را با بحث سفته بازی جدا کند.

محمودزاده از ورود بازار مسکن به بازار سرمایه و بورس در آینده نزدیک اطلاع داد و گفت: مهم ترین عامل اثرگذار در بازار مسکن بحث عرضه و فراوری مسکن است از این رو یکی از مباحثی که به طور جدی دنبال می کنیم، ورود مسکن به بورس است تا سرمایه ها برای فراوری مسکن وارد بورس گردد.

وی با بیان اینکه برای ورود مسکن به بورس دو طرح را معرفی نموده ایم که تقریبا نهایی شده و یکی از آنها طرح صندوق پروژه است، گفت: طرح صندوق پروژه تقریبا سه سال گذشته هم مطرح شد اما از آنجایی که یک ایراد آیین نامه ای داشت، به انتها نرسید و در آن موقع دولت نتوانست املاکی را که محاسبه نموده بود وارد بورس کند.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: با اصلاح آیین نامه این مشکل برطرف شده و در نوبت تصویب است.

محمودزاده درباره جزییات ساز و کار فراوری و عرضه مسکن به وسیله بورس گفت: صندوقی که مربوط به چند پروژه است تعریف می گردد که این پروژه در مقیاس های مختلف با ارزش های مختلف هستند. در حال حاضر حداقل 20 پروژه تعریف شده در دست داریم که به محض تصویب صندوق پروژه آنها در بورس فعال گردد. این پروژه با کاربری های مختلف مسکونی، تجاری و.. هستند و بخش خصوصی هم می تواند وارد این صندوق پروژه گردد.

وی با اشاره به سابقه اجرای این پروژه ها در کشور گفت: پروژه ای که به وسیله ایجاد صندوق پروژه به اجرا رسیده، شهرک اکباتان است و البته بخش هایی از شهرک غرب هم به وسیله صندوق پروژه ساخته شد بنابراین تجربه 50 ساله اجرای صندوق پروژه را در کشور داریم.

معاون امور مسکن و ساختمان با بیان اینکه صندوق پروژه به دو شیوه انجام می گردد، ادامه داد: اول اینکه دولت اراضی مستعد را در هیات پذیرش بورس به عنوان پروژه های دارای ارزش مالی قابل قبول با استانداردهای بورس پذیرش می نماید. این پروژه ها در قالب صندوق معرفی می شوند و دولت و شرکت ها و بخش های وابسته به دولت بابت ارزش زمین یک تعداد سهم می گیرند که مجددا این سهام باید در بورس ارایه شوند. پس از آن مردم به میزان سرمایه ای که دارند در بازار سهام می خرند. برای مثال اگر ارزش پروژه ای هزار میلیارد تومان باشد، مردم امکان خرید یک میلیون سهام را هم دارند.

محمودزاده اضافه نمود: پس از اینکه ساخت این پروژه به اتمام رسید و ارزش گذاری انجام می گردد و هر فرد نسبت به سهمی که داشته از منافع پروژه منتفع می گردد. حال می تواند این منافع را در قالب واحد تجاری، مسکونی و ... دریافت کند یا اینکه سهم خود رابفروشد و ارزش سهام را دریافت کند .

وی با بیان اینکه بخش خصوصی هم می تواند این اقدام را انجام دهد، گفت: کسی که مالک زمین است و آورده ای را به عنوان زمین دارد یا پروژه ای را تعریف نموده است، برای جذب نقدینگی از بازار سرمایه می تواند نسبت به پیش فروش یا همان مشارکت اقدام کند. در این باره به مدل قابل قبول رسیدیم و در چند مرحله می توان این سهام را عرضه کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید نمود: با این ابزار می توان پروژه های عظیم مسکن را با سرمایه های خرد به اجرا رساند.

وی با اشاره به مزایای ورود مسکن به بازار سرمایه گفت: اولین مزیت این است که کسانی که می خواهند ارزش سرمایه خود را حفظ نمایند، این روش بسیار مطمئن است و مانند سایر بازارها مردم نگران افت ارزش سهام خود نخواهند بود.

محمودزاده با اشاره به طرح بعدی ورود مسکن به بورس گفت : طرح دیگر اوراق سلف است که به آن فروش متری را نسبت دادند اما فروش متری نیست و فروش سهامی است. در این روش سبدی از پروژه تعریف و قیمت گذاری می گردد و متقاضی در این پروژه امکان مشارکت دارد.

معاون امور مسکن و ساختمان با بیان اینکه یکی از مزایایی این پروژه حفظ ارزش سرمایه مردم است، ادامه داد: حسن دیگر این اقدام این است که کسی که در یک گام نمی تواند نسبت به تامین مسکن اقدام کند با این سرمایه گذاری در دو یا سه مرحله با ارزش اضافه نموده ای که از سرمایه گذاری اولیه پیدا نموده، می تواند مسکن متناسب با سرمایه خود را تامین کند. اما مهم ترین مزیت این طرح فراوری سریع مسکن به وسیله سرمایه خرد مردمی در بورس است.

وی از پذیرفته شدن این طرح از سوی مسئولان بورس اطلاع داد و گفت: هیچ ایرادی به طرح گرفته نشده است. فقط در بخش ورود اراضی شرکت ها وسازمان ها ایراد آیین نامه ای وجود داشت که در حال حاضر این ایراد برطرف و مصوب شده و در نوبت دستور دولت است.

محمودزاده با بیان اینکه پروژه های تعریف شده آماده ورود به بورس هستند، ادامه داد: در تهران هم پروژه مسکن بورسی تعریف شده است که به زودی درباره آن اطلاع رسانی می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 12 تیر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 9125

به "مردم با سرمایه های خرد هم صاحبخانه می شوند، مسکن به بورس می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم با سرمایه های خرد هم صاحبخانه می شوند، مسکن به بورس می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید