محرومیت در قطب نفت غرب کشور، ذخایر گاز مشعل توسعه را روشن نکرد

خبرنگاران-گروه استان ها: استان ایلام در غرب ایران با داشتن 11 درصد ذخایر گاز و 4 درصد ذخایر نفت کشور به عنوان یک استان مطرح در حوزه انرژی شناخته می گردد.

محرومیت در قطب نفت غرب کشور، ذخایر گاز مشعل توسعه را روشن نکرد

طبق آخرین آنالیز های صورت گرفته میزان ذخایر گاز ایلام 14 تریلیون فوت مکعب است و به عبارت دیگر استان گاز خیز ایلام بعد از عسلویه، بزرگ ترین ذخایر گازی کشور را داراست، میزان ذخایر نفت استان نیز بیش از 11 میلیارد بشکه نفت تخمین زده شده است.

ظرفیتی که اشتغال زا نشد

این استان هم اکنون با فراوری روزانه 250 هزار بشکه نفت قطب اصلی فراوری نفت در غرب کشور است، این استان دارای تنها پالایشگاه گاز غرب کشور است و از لحاظ فراوری گاز نیز جزو استان های مطرح کشور محسوب می گردد، روزانه 5.6 میلیون مترمکعب گاز این پالایشگاه پالایش و به گاز شهری تبدیل و برای مصارف خانگی و صنعتی وارد خط لوله سراسری می گردد.

میدان های نفتی و گازی آذر و چنگوله در شهرستان مهران جزو میدان های نفتی مشترک هستند و هم اکنون در پروژه نفتی آذر روزانه 35 هزار بشکه نفت فراوری می گردد.

میدان نفتی چشمه خوش دهلران از دیگر میدان های نفتی استان ایلام بوده که سال های سال است نفت از آن استخراج می گردد، البته در دهلران میدان های دیگری نیز وجود دارد.

پتروشیمی ایلام و دهلران دو پروژه بزرگ استان در حوزه انرژی است که فاز اول پتروشیمی ایلام ساخته شده ولی هنوز فاز دوم این پروژه به بهره برداری نرسیده است.

پتروشیمی دهلران نیز به تازگی کار ساخت آن آغازشده و هنوز راه بسیار طولانی برای به خاتمه رسیدن دارد، پروژه ان جی ال دهلران به عنوان یک پروژه بزرگ دیگر در حوزه نفت و گاز استان شناخته می گردد که این پروژه نیز طی دو سال اخیر ساخت آن آغاز شده است.

این همه ظرفیت نفت و گاز در کنار این میزان محرومیت، توسعه نیافتگی و بیکاری در استان 580 هزارنفری که کوچک ترین استان کشور محسوب می گردد، باورش بسیار سخت است.

عدم سرمایه گذاری کافی در صنایع پایین دستی، نبود اشتغال مناسب برای نیروهای بومی در پروژه های نفت و گاز، عدم تخصیص سهم استان از درآمدهای نفت و...شاید از مهم ترین دلایل کمتر توسعه یافتگی استان باوجود ذخایر نفت و گاز باشد.

نیروهای بومی باید در پروژه های نفتی به کار گرفته شوند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام دراین ارتباط در مصاحبه با خبرنگاران گفت: از جمعیت فعال استان بیش از 20 هزار نفر بیکار هستند که باید برای این مسئله راهکاری جدی در نظر گرفته گردد.

شکرالله شیرخانی گفت: قطعاً نفت و گاز و پروژه های فعال در این زمینه باید برای اشتغال نیروهای بومی استان بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه استان ایلام در اکثر رشته های مورداحتیاج پروژه های نفت و گاز نیروی بومی مهارت دیده دارد، گفت: متأسفانه شاهد این هستیم در بعضی از پروژه ها حتی برای کارهای ساده از نیروهای غیربومی استفاده می گردد.

شیرخانی بیان کرد: موضوع جذب نیروهای بومی در پروژه های نفت و گاز از مهم ترین مسائل و دغدغه های مردم و مسئولان است و برای این مهم پیگیری های متعددی صورت گرفته است.

وی اضافه نمود: البته اشتغال فقط در خود پروژه های نفت و گاز نیست، بلکه با سرمایه گذاری بر روی صنایع پایین دستی پتروشیمی می توان جوانان زیادی را به طور دائم مشغول به کار کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام با اشاره به وجود 97 درصد ذخایر نفت و گاز غرب کشو در شهرستان دهلران، توضیح داد: در آینده ای نزدیک بیش از پنج هزار در پروژه های نفت و گاز دهلران مشغول به کار می شوند که قطعاً باید بخش زیادی از این افراد جوانان بیکار استان باشند.

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری در بخش نفت و گاز ایلام

استاندار ایلام نیز دراین ارتباط گفت: نفت و گاز از اولویت های اول برای توسعه استان است، این استان به رغم ظرفیت های بزرگ نفت و گاز دارای مسائل اساسی است که دوگانگی در استان به وجود می آورد.

قاسم سلیمانی دشتکی بیان کرد: این استان به رغم اینکه از این نعمت خدادادی بهره مند و ثروت خیز است ولی هنوز جزو استان های توسعه نیافته کشور محسوب می گردد.

وی بیان داشت: سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری در میادین نفتی مشترک استان، 600 میلیون دلاری در ان جی ال دهلران، 500 میلیون دلاری در پتروشیمی دهلران و ... هم اکنون در استان برای استفاده از ظرفیت نفت و گاز استان در حال اجرا است.

وی توضیح داد: از سرمایه گذاری صورت گرفته در استان از جمله سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری در میدان های نفتی مشترک، 4 درصد برای توسعه استان از جمله زیرساخت ها اختصاص پیدا می نماید.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه برنامه ای پنج ساله برای برطرف محرومیت ایلام احتیاج است، گفت: استان ایلام در هشت سال جنگ تحمیلی از توسعه عقب افتاده است و باید بودجه و اعتبارات بیشتری به استان اختصاص یابد.

وی گفت: با چند پروژه بزرگ می توان کل جمعیت بیکار را صاحب شغل کرد البته مردم باید برای توسعه استان همکاری نمایند، هدف تمامی مسئولان اشتغال و توسعه استان است.

مجوزهای بی نام در حوزه سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی پتروشیمی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در مصاحبه با خبرنگاران گفت: بدون شک حوزه نفت و گاز استان دارای ظرفیت های بسیار گسترده ای برای سرمایه گذاری است.

یارالله نصیری گفت: آنچه در استان ایلام برای توسعه و اشتغال اهمیت ویژه ای دارد سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی است که به همین منظور شرایط برای سرمایه گذاری در این بخش استان هم اکنون فراهم شده است.

وی با اشاره به فعالیت پتروشیمی ایلام، گفت: در امسال برای تسهیل در سرمایه گذاری در استان مجوزهای بی نام صادرشده، یعنی طرح تعریف و آماده شده و همه استعلامات آن گرفته شده و فقط ضروری است که سرمایه گذار روی کار آید و از طرح ها استفاده کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام اضافه نمود: در همین ارتباط با توجه به ظرفیت نفت و گاز و لزوم تکمیل زنجیره فراوری، بیش از 18 فقره مجوز بی نام در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی صادر شده است.

وی اضافه نمود: سرمایه گذاران که مایل به سرمایه گذاری باشند بدون بروکراسی اداری و با این مجوزها می توانند فعالیت خود را با کمترین دغدغه آغاز نمایند.

نصیری اضافه نمود: مزیت بزرگ استان برای سرمایه گذاری مرز مهران است، در صورت اجرای طرح اکثر محصولات فراوریشده در استان در صنایع پایین دستی پتروشیمی با کمترین هزینه حمل ونقل می تواند صادر گردد.

توسعه میدان های نفتی و گازی در ایلام

نماینده مردم ایلام در مجلس نیز دراین ارتباط گفت: بودجه های بسیار خوبی با عنایت ویژه وزیر نفت برای توسعه چاه های گاز تنگه بیجار اختصاص یافته و هم اکنون دو حلقه چاه زده شده و در سومین چاه مشغول به کار هستند.

سلام امینی بیان کرد: با توسعه چاه های گازی، ظرفیت فراوری گاز در استان ایلام به حدود 11 میلیون مترمکعب می رسد و 100 درصد خوراک پتروشیمی ایلام نیز تأمین می گردد.

وی اضافه نمود: به دنبال اجرای فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام نیز هستیم، این پروژه های بزرگ در آینده توسعه و اشتغال را تضمین می نمایند، کوشش ما بر این است که جوانان استان که دارای مهارت های فنی هستند در این پروژه ها به کارگیری شوند.

نماینده مردم ایلام بیان داشت: بیشتر نفت و گاز غرب کشور در استان ایلام فراوری می گردد و باید دفتر نفت و گاز غرب در این استان مستقر گردد.

حکایت توسعه همچنان باقی است

با وجود همه ظرفیت ها، طرح ها و برنامه ها برای توسعه ایلام شاید این استان در سال های آینده به بخشی از توسعه دست پیدا کند که قطعاً این مهم احتیاجمند تأمین اعتبار پروژه های زیرساختی و سرمایه گذاری در بخش های مختلف استان است.

یکی از مهم ترین مزیت های مناطق نفت خیز کشور اختصاص اعتبار از محل فروش نفت به بخش های زیرساختی است، این استان دارای پروژه های نیمه تمام زیادی است که می توان با اعتبارات نفت این پروژه ها را تکمیل کرد.

ایلام سال هاست با مسائل زیرساختی مثل نبود راه، فرودگاه مناسب و راه آهن از یک سو و مسائل و آسیب های اجتماعی از سوی دیگر روبرو است، توسعه صنایع مرتبط با حوزه نفت و گاز می تواند توسعه دیگر بخش های استان را نیز به همراه داشته باشد.

بیکاری امروز در استان ایلام باعث مهاجرت اکثر جوانان استان ایلام شده به طوری که جمیعت استان طی سال های اخیر متأسفانه رشد چندانی نداشته است.

یکی از نکات بسیار مهم اینکه بیکاری عامل پیدایش بسیاری از آسیب های اجتماعی در استان است، قطعاً با به کارگیری نیروهای بومی در پروژه های نفت و گاز استان بخشی از آسیب های استان نیز کاهش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 8 خرداد 1398 شناسه مطلب: 1112

به "محرومیت در قطب نفت غرب کشور، ذخایر گاز مشعل توسعه را روشن نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرومیت در قطب نفت غرب کشور، ذخایر گاز مشعل توسعه را روشن نکرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید