غول پیکرترین و با ظرفیت ترین کشتی های تفریحی اقیانوس نورد

به گزارش ویراپارس، روزنامه جام جم: حتما اسم کشتی های کروز را شنیده اید؛ نوعی از کشتی های مسافری که برای سفر های تفریحی استفاده می شوند. این کشتی ها علاوه بر کابین مسافران که معمولا فضایی شبیه اتاق های هتل دارند، دارای امکانات متنوعی مثل رستوران های مختلف، امکانات فرهنگی مانند سینما، فروشگاه های گوناگون، امکانات تفریحی متنوع از استخر و تفریح های آبی تا حتی در بعضی از نمونه های بزرگ، پیست کارتینگ و ماشین بازی برقی هستند. در واقع تجربه سفر با این نوع کشتی ها به ویژه کشتی های کروز بسیار بزرگ مانند اقامت در هتلی با امکانات گوناگون بوده که بر آب های اقیانوسی روان است.

غول پیکرترین و با ظرفیت ترین کشتی های تفریحی اقیانوس نورد

یکی از تاریخی ترین و نام آشناترین کشتی های گردشی، کشتی بزرگ تایتانیک بود که 26 فروردین 1291/ 15 آوریل 1912 در پنجمین روز از اولین سفر مسافری اش از لندن به سمت نیویورک با حدود 2224 مسافر، با کوه یخی برخورد نموده و غرق شد و فقط 710 نفر از مسافرانش جان سالم به در بردند، اما از آن سال های دور تاکنون صنعت ساخت کشتی های گردشی با سرعت زیادی پیشرفت نموده است.

این روز ها سفر با کشتی های گردشی به یکی از جذاب ترین، خاطره انگیزترین و البته گران قیمت ترین سفر های دریایی تبدیل شده است؛ به طوری که بسیاری از این سفر ها با هدف رفتن به مقصد خاصی انجام نمی گردد، بلکه مسافران فقط برای چند روز اقامت در این کشتی های زیبا از مبدایی حرکت می نمایند و پس از چند روز اقیانوس گردی به همان نقطه بازمی گردند. در ادامه با ده نمونه از غول پیکرترین و با ظرفیت ترین نمونه های این کشتی های تفریحی اقیانوس نورد آشنا خواهیم شد. برگرفته از: The Humble Rich, The Beautiful Life, The Muster Station

سمفونی دریا ها (MS Symphony of the Seas)

سمفونی در حال حاضر بزرگ ترین کشتی کروز دنیاست که از سال 1397 فعالیتش را شروع نموده و از لحاظ ساخت به عنوان خواهر کشتی هارمونی دریا ها شناخته می گردد. ساخت این کشتی حدود سه سال در کارخانه کشتی سازی اس تی ایکس فرانسه زمان برده و شرکت کشتی های مسافرتی رویال کاریبین اینترنشنال مالک آن است. طول این کشتی در حدود 361 متر و ارتفاعش 5/72 متر است.

این کشتی با 18 عرشه برای 5518 تا حداکثر 6680 مسافر و 2200 نفر خدمه ظرفیت دارد. در این کشتی رویایی 22 رستوران، 24 استخر و 2759 کابین تعبیه شده است. این کشتی 228081 گیگاتُن وزن دارد و پهنه اقیانوس را با سرعت 41 کیلومتر بر ساعت می پیماید. امکاناتی مانند پارک آبی بچه ها، زمین بسکتبال استاندارد، پیست اسکی روی یخ، دو صخره مصنوعی 13 متری برای صخره نوردی و همچنین پارک بزرگی با بیش از 20 هزار گونه گیاه استوایی نیز در این کشتی فراهم شده است!

شیفته دریا ها (MS Allure of the Seas)

این کشتی تفریحی نیز تحت مالکیت رویال کارائیب اینترنشنال است. این کشتی خواهر کشتی سراب دریاهاست. فرآیند ساخت این کشتی از بهمن 1384/ فوریه 2006 در تورکوی فنلاند شروع و در سال 1389/ 2010 به آب انداخته شد. این کشتی تا سال 1395 که هارمونی کارش را شروع کرد، بزرگ ترین کشتی تفریحی دنیا بود. شیفته دریاها اولین کشتی ای است که در تمام طول سال مشغول برگزاری سفر های تفریحی در ناحیه دریای کارائیب است.

طول این کشتی با همتای قدیمی تری که دارد به نام سراب دریا ها (Oasis of the seas) تقریبا برابر و معادل 360 متر است. سایر ویژگی های ابعادی و ساختی این دو کشتی نیز کاملا مشابه است؛ 225282 گیگاتُن وزن دارند و با سرعت 9/41 کیلومتر بر ساعت حرکت می نمایند. با این تفاوت که سراب دریا ها یک سال زودتر به آب انداخته شد. به همین علت هر دوی این خواهر های دوقلو در یک صندلی قرار می گیرند.

از جمله امکانات این کشتی رویایی می توان به فضای دو طبقه برگزاری مراسم ها، آمفی تئاتر با ظرفیت 1380 نفر، پیست اسکی روی یخ، 25 سالن غذاخوری، رستوران و کافی شاپ با نمای دریا اشاره نمود. همچنین این کشتی برای تأمین انرژی نیز مجهز به سیستم های مولد خورشیدی شده است.

هارمونی دریا ها (Harmony of the Seas)

شرکت کشتیرانی رویال کاریبین اینترنشنال از معروف ترین مجموعه های ارائه دهنده سفر با کشتی های کروز عظیم الجثه و مجهز است. همان گونه که اشاره شد کشتی هارمونی دریا ها و سمفونی دریا ها هر دو در کارخانه کشتی سازی فرانسوی اس تی ایکس ساخته شده اند با این تفاوت که هارمونی سه سال بزرگ تر است و پس از چهار سال ساخت از سال 1395 فعالیتش را شروع نموده است.

وزن این کشتی غول پیکر 226963 گیگاتُن و طولش در حدود 362 متر است و با حداکثر سرعت 46 کیلومتر بر ساعت اقیانوس را می پیماید. این کشتی نیز مانند سمفونی 18 عرشه دارد که 16 عرشه آن در اختیار مسافران است. همچنین با داشتن 2747 سوئیت در مجموع برای بیش از 5000 مسافر گنجایش دارد. هارمونی نیز مانند خواهرش از امکانات بی نظیر تفریحات آبی متنوع مانند شبیه ساز موج سواری، مجموعه های ساحلی و 23 استخر شنا، پارک آبی مجهز، 20 رستوران و فضای آمفی تئاتر با ظرفیت 1400 نفر برخوردار است.

آیدانوا (AIDAnova)

آیدانوا از جدیدترین کشتی های کروز است که در کارخانه کشتی سازی آلمانی مِیر ورفت (Meyer Werft) برای شرکت کشتی های تفریحی آیدا ساخته شد. مراحل ساخت این کشتی در مرداد 1397/ آگوست 2018 به سرانجام رسید و اولین سفر تفریحی اش را در 28 آذر 97 از جزیره تِنِریف در جزایر قناری شروع کرد. آیدانوا اولین کشتی در دنیا است که به صورت کامل از گاز طبیعی مایع استفاده می نماید.

برای کاهش هزینه طراحی و همچنین گازسوز بودن این کشتی شرکت کشتیرانی کارنیوال کروز نیز سفارش نمونه مشابه آن را داده که تا سال آینده تحویل خواهد شد. طول این کشتی تفریحی 337 متر، وزن آن 183900 گیگاتُن است و گنجایش 6600 مسافر را دارد.

ام اس سی مراویلیا (MSC MERAVIGLIA)

مراویلیا بزرگ ترین کشتی تفریحی شرکت کشتیرانی ام اس سی کروز بود که در کارخانه شانتیر دِآتلانتیک فرانسه ساخته شده است. این کشتی از دو سال پیش (سال 1396) فعالیت خود را شروع نموده است. مراویلیا با 4500 نفر گنجایش، زمانی که فعالیتش را شروع کرد، چهارمین کشتی تفریحی بزرگ دنیا بود. تا سال جاری راستا حرکتی این کشتی تفریحی بیشتر در قسمت غربی دریای مدیترانه متمرکز بود، اما گفته می گردد از پاییز سال جاری به سمت آمریکا خواهد رفت و سفر های ام اس سی در بخش شمالی آمریکا را به عهده می گیرد.

از امکانات این کشتی تفریحی می توان به راستا پیاده روی طولانی با سقف ال ای دی، پارک آبی با سرسره های آبی متنوع، آموزش های صخره نوردی با طناب، اسپا، سالن آمفی تئاتر و بیش از 10 فضای غذاخوری و رستوران اشاره نمود. طول این کشتی در حدود 315 متر و وزنش 171 هزار و 598 گیگاتُن است و 15 عرشه برای مسافرانش دارد. مراویلیا با سرعت 42 کیلومتر بر ساعت اقیانوس را می پیماید.

نمونه جدید این کشتی با نام ام اس سی بلیسیما (MSC Bllissima) نیز ساخته و از فروردین سال جاری فعالیت خود را در دریای مدیترانه شروع نموده و قرار است برای سال آینده به خلیج فارس و محدوده آب های امارات متحده عربی منتقل گردد.

طیف دریا ها (Spectrum of the Seas)

نسل جدیدی از کشتی های تفریحی شرکت کشتیرانی رویال کارائیب اینترنشنال است که فروردین سال جاری اولین سفر خود را از بارسلون به مقصد شانگ های در مدت 46 شب انجام داد. محل اصلی فعالیت این کشتی در اقیانوس آرام و شرق آسیا خواهد بود.

امکانات این کشتی تفریحی بزرگ شامل 11 رستوران، 15 کافی شاپ، سه استخر، اسکی روی آب، بازی های آبی، امکانات بدنسازی و اسپا، صخره نوردی، ترامپولین در ارتفاع، راستا دویدن، شهربازی، مسابقات ماشین سواری و آمفی تئاتر است. طول این کشتی تازه وارد حدود 347 متر و وزنش 169 هزار و 379 گیگاتُن است.

این کشتی ظرفیت 4246 تا 4905 مسافر را دارد و با سرعت 41 کیلومتر بر ساعت حرکت می نماید.

کوانتوم دریا ها (Quantum of the Seas)

این کشتی تفریحی سر دمدار خانواده دیگری از کشتی های تفریحی شرکت کشتیرانی رویال کارائیب اینترنشنال است که از سال 1390/ 2011 در کارخانه کشتی سازی آلمانی مِیر وِرفت مراحل ساخت آن پیش رفت و در پاییز 1393/ 2014 تکمیل شد. سفر های اول این کشتی در محدوده ایالت نیوجرسی آمریکا انجام و پس از آن برای ادامه مأموریت هایش راهی شانگ های شد و در حال حاضر سفر هایی را بین چین، ژاپن و کره جنوبی انجام می دهد. این کشتی دارای 16 عرشه مسافری است که هشت عرشه دارای چشم انداز به سمت اقیانوس است. همچنین دارای 2090 اتاق و سوئیت دو طبقه با ظرفیت 4180 تا 4905 مسافر است.

کوآنتوم با طول 347 متر و وزن 168 هزار و 666 گیگاتُن با سرعت 41 کیلومتر بر ساعت، اقیانوس را می پیماید. از امکانات متنوع این کشتی رویایی می توان به سالن های ورزشی سرپوشیده، محفظه پرواز در خلأ، شبیه ساز موج سواری، صخره نوردی، غواصی، رستوران ها و کافی شاپ های متعدد اشاره نمود. لازم به ذکر است خواهر های همتای کوانتوم با نام های سرود دریا ها (Anthem of the Seas) و شادی دریا ها (Ovation of the Seas) نیز به تر تیب در سال های 1394 و 1395 وارد آب های آزاد شدند.

منابع: The Humble Rich, The Beautiful Life, The Muster Station

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 6792

به "غول پیکرترین و با ظرفیت ترین کشتی های تفریحی اقیانوس نورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول پیکرترین و با ظرفیت ترین کشتی های تفریحی اقیانوس نورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید