سورت گاراپت، تنها کلیسای آبادان

به گزارش ویراپارس، کلیسای ارامنه گاراپت از آثار ملی و جاذبه های دیدنی آبادان است.

سورت گاراپت، تنها کلیسای آبادان

به گزارش از ،کلیسای ارامنه گاراپت مقدس یکی از آثار ملی و جاذبه های دیدنی آبادان محسوب می شود ، کلیسا گاراپت مقدس در سال 1336 خورشیدی در دوران پهلوی بنا شد و بزرگ ترین تالار اجتماعات ارمنی های مقیم آبادان محسوب می شده است. این کلیسا زیر نظر شورای خلیفه گری ارامنه جنوب و اصفهان فعالیت می کند. مجاورت این کلیسا با مسجد امام موسی بن جعفر (ع) جلوه ای از احترام متقابل پیروان الهی و یکی از زیباترین نمادهای گفت و گوی تمدن ها را به تصویر کشیده است.

کلیسای گاراپت مقدس یا کلیسای ارامنه آبادان در آبادان، ابتدای خیابان زند، جنب مسجد بهبهانی ها واقع شده است. کلیسا در گوشه ای از ساختمان مدرسه ملی ادب ویژه دانش آموزان ارمنی مقیم آبادان، قرار گرفته است و در روزهای دفاع مقدس نیز همچون مساجد شهر یکی از سنگرهای دفاع رزمندگان به شمار می آمد، این کلیسا در زمان جنگ ایران و عراق آسیب دید، اما توسط ستاد بازسازی مناطق جنگی بازسازی شد، بعد از سرانجام جنگ تحمیلی بازسازی کلیسا که 40 درصد آسیب دیده بود از سال 1375 شروع و در سال 1378 سرانجام یافت و مجددا در این سال و با حضور اسقف ارامنه جنوب ایران و اصفهان، دکتر کوریون پاپیان، مهمانانی از کشور لبنان، فرماندار و نیز تنی چند از مسئولان محلی و 400 میهمان از شهرهای تهران، اصفهان و شیراز بازگشایی شد.

پیش از جنگ تحمیلی بین یک هزار و هفتصد تا دو هزار خانوار ارمنی در آبادان سکونت داشتند که پس از جنگ تعداد کمی از آنان به آبادان بازگشتند. به همین دلیل در حال حاضر به دلیل اندک بودن مسیحیان در آبادان مراسمی در این کلیسا برگزار نمی شود.

دیوارهای کلیسا دارای چهار در دو لنگه قهوه ای رنگ چوبی است که بر هر لنگه آن نقش صلیبی برجسته است. کلیسا دارای دو گنبد مخروطی شکل آلومینیومی است که یکی بر ساختمان اصلی کلیسا و دیگری در قسمت انتهایی کلیسا جایی که ناقوس واقع شده است، قرار گرفته است.

این کلیسای ارامنه که به کلیسای گاراپت مقدس مشهور است، اولین کلیسای ارامنه آبادان در عصر حاضر محسوب نمی شود، بلکه پیش از احداث این کلیسا در آبادان دو کلیسای دیگر نیز وجود داشته اند. کلیسای کریستوفر و آشوری دو کلیسای دیگر آبادان بودند که اکنون هیچ اثری از آن ها بر جای نمانده است. کلیسای گاراپت در 9 اردبیهشت 1382 با شماره ثبت 8352 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است.

د

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 خرداد 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 8812

به "سورت گاراپت، تنها کلیسای آبادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سورت گاراپت، تنها کلیسای آبادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید