سنت های مردم هر منطقه از ایران به نوبه خود جالب، شیرین است

سنت های مردم هر منطقه از ایران به نوبه خود جالب، شیرین و پیام آور موضوعی مهم است، منطقه آذربایجان نیز به واسطه سابقه کهن در سکونت در این منطقه از آداب و رسوم بخصوصی تبعیت می نمایند.

سنت های مردم هر منطقه از ایران به نوبه خود جالب، شیرین است

به گزارش خبرنگار

سنت های مردم هر منطقه از ایران به نوبه خود جالب، شیرین و پیام آور موضوعی مهم است. منطقه آذربایجان نیز به واسطه سابقه کهن در سکونت در این منطقه از آداب و رسوم بخصوصی تبعیت می نمایند. رسومی که در عین سادگی و بی آلایشی، شیرینی و شادی مضاعفی را برای مردم به همراه دارد و فراررسیدن سال نو در ذهن مردم آذربایجان به مانند روز های خوش و خرّمی است که نمونه اش به ندرت یافت می شود.

خرید شب عید مردم آذربایجان نیز از جمله علایق این مردم نجیب و فهیم است. هرچند امسال وضعیت بد اقتصادی موجب کلافگی مردم و کاهش قدرت خریدشان شده است، اما با این حال در صدد آبرو داری و سپری کردند ایامی خوش برای خود و خانوادشان هستند.

شاید بسیاری از مردم آذربایجان خصوصا آن هایی که پا به سنی گذاشته اند از شال سالاما اطلاع داشته باشند. شال سالاما یا به اصطلاح فارسی آویزان کردن شال اقدامی است که تازه دامادان در سالیان قدیم برای عروسان خود میکردند و در آن عیدی نو عروس خود را با شالی که در یک طرف آن عیدی نوعروس به آن گره خورده بود از سقف خانه پدری عروس و به واسطه سوراخی که از قبل در آن تعبیه شده بود آویزان کرده و عروس بدون دیدن روی داماد عیدی خود را برمیداشت و سپس به داماد اجازه میدادند تا بتواند روی معشوق خود را ببیند.

جالب اینجاست که این کار هنوز در برخی از روستا های آذربایجان در حال انجام دریافت است و پس از آویزان کردن شال، نوازنده های محلی به ضرب آهنگ و ساز و تار فضای مفرحی را برای مردم پدید می آورند.

سنت دیرینه شال سالاما درآذربایجان

یکی از قدیمی های شهر تبریز که بیش از 75 سال از عمرش سپری شده است در مصاحبه با خبرنگار ،در خصوص سنت شال سالاما در آذربایجان گفت: من زمانی مه 18 سال داشتم ازدواج نمودم. آن زمان برج و آپارتمانی وجود نداشت و خانه ها هنگی یک طبقه بود و بنا به روال قدیمی سنت مذکور پا برجا بود.

وی بیان نمود: خود من عیدی همسرم را با آویزان کردن شال به او دادم و پس از آن توانستم روی او را ببینم.

پیرمرد تبریزی با انتقاد از تجملات شکل گرفته در سالیان اخیر متذکر شد: زمان ما همه چیز به سادگی جلو می رفت. هیچ کس دنبال برند و لباس خارجی و آجیل و میوه اعیانی نبود و همین سادگی موجب دلخوشی و شادمانی مردم می شد، اما امروز دغدغه اصلی خانواده داماد هزینه های گزافی است که باید خرج نماید.

خنچه تازه عروسان و تازه دامادان نیز از دیگر رسوم مردم آذربایجان در ایام عید است. خانواده هر دو طرف با حضور در بازار برای عضو جدید خانوادشان عیدی میخرند و آن ها را در سینی های بزرگ مسی برای عروس یا داماد پیشکش مینمایند. هرچند امروز سینی های مسی جای خود را به ظروف فانتزی داده اند، اما هستند خانواده هایی که هنوز هم به سنت ها پایبند اند.

از دیگر رسوم مردم آذربایجان در سال نو، عیدی برادر به خواهر قبل از شروع سال جدید است. آقایانی که خواهری دارند قبل از فرا رسیدن آخرین چهارشنبه سال، با خرید آجیل و اهدای پول نقد یا هرچیز دیگری پس از دید و بازدید با خواهراشان وسایل را تقدیم او مینمایند و سال خوشی را برایشان آرزو می نمایند.

عیدی دادن به خواهر نوعی احترام وسربلندی برای خواهر است

هادی که یک فرزند دارد و خواهرش به تازگی ازدواج کرده است در مصاحبه با خبرنگار ،با بیان اینکه دادن عیدی به خواهر نوعی احترام و آبرو برای خواهر است اضافه کرد: شاید در این شرایط اقتصادی نتوان عیدی قابل توجهی به خواهرم بدهم، اما همین که سعی می کنم تا بداند به یاد او هستم از جمله افتخاراتی است که خواهم داشت.

او گفت: این کار صفا و صمیمیت بین خواهر و برادر را بیشتر میکند و موجب می شود که دوری و فاصله ای بین این دو وجود نداشته باشد.

چارشنبه یمیشی یا همان آجیل و تنقلات چهارشنبه سوری از دیگر رسوم جالب مردم تبریز و آذربایجان است. مردم آذربایجان به سنت قدیمی خود شب چهارشنبه آخر سال به دور کرسی جمع شده و تنقلات این روز که شامل آجیل شیرین، میوه، خشکبار و... را دور هم میل کرده و به شادی و تفریح میپردازند.

امسال علی رغم امکان تهییه آجیل از این کار منصرف شدیم

یکی از پدربزرگ هایی که سال هاست در کنار خانواده خود این روز را جشن میگیرد در مصاحبه با خبرنگار ،گفت: امسال علی رغم امکان تهییه آجیل از این کار منصرف شدیم، اما مانند سال های قبل بازهم در کنار خانواده این شب را گرامی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: متاسفانه شرایط اقتصادی به گونه ای است که امکان خرید وسایل شب عید بسیار محدود شده است، اما با این حال نگذاشته ایم که آداب و رسوم شب عید محدود شود.

سنت های مردم آذربایجان تنها به موضوعات بالا معطوف نمی شود. هرکس به اندازه وسع خود در آذربایجان برای نزدیکانش عیدی تهییه کرده و در ایان تعطیل و دید و بازدید به آن ها هدیه میدهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 8 تیر 1398 شناسه مطلب: 1926

به "سنت های مردم هر منطقه از ایران به نوبه خود جالب، شیرین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنت های مردم هر منطقه از ایران به نوبه خود جالب، شیرین است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید