زیر دریایی فاتح تا سرانجام سال جاری رونمایی می گردد

به گزارش ویراپارس، امیر دریادار امیر رستگاری رییس سازمان صنایع دریایی در شبکه خبر درباره طرح تحول صنعت دریایی کشور مبتنی بر اقتصاد مقاومتی گفت: این طرح در راستای جایگزینی شناورهای استیجاری و همچنین نوسازی ناوگان حمل و نقل و نفت کش و ناوگان خدمات و پشتیبانی سکوهای نفتی فرا ساحل در خلیج فارس در سال گذشته به تصویب شورای عالی صنایع دریایی رسید و مقرر شد که تعداد 176 فروند شناور به ارزش یک و نیم میلیون یورو توسط چهار سازمان صنعتی کشور ساخته گردد.

زیر دریایی فاتح تا سرانجام سال جاری رونمایی می گردد

وی ادامه داد: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در این طرح ساخت 70 فروند شناور را بر عهده دارد، که کار طراحی و فراوری این شناورها را در دستور کار خود قرار داده و امروز که روز افتتاح این طرح است، کار ساخت آن ها رسما آغاز خواهد شد. این شناورها در حوزه خدمات و پشتیبانی فرا ساحلی، جابجایی و یدک کش فعالیت خواهند کرد که به طور همزمان در بندرعباس، تهران و بندر انزلی کار ساخت آن ها رسما آغاز می گردد.

امیر رستگاری گفت: سالانه میلیون ها دلار هزینه اجاره شناورها مورد احتیاج است که با اجرای این طرح با تحریم ها مقابله و از خروج ارز جلوگیری می گردد و این امر موجب ارتقاء سطح دانش و فناوری خواهد شد.

وی اضافه نمود: یکی از اقدامات بسیار خوب صنایع دریایی وزارت دفاع و سازمان های مرتبط، بحث ورود به ساخت سامانه ها، قطعات و تجهیزات حساس دریایی مانند سامانه رانش بوده است. امروز افتخار داریم که در راستای اقتصاد مقاومتی بحث رانش را تا هزار و 300 اسب بخار بومی نموده ایم، سامانه های پیش برنده و شفت به طور کامل در کشور بومی سازی گردیده و رادارهای این شناورها و سامانه های مخابراتی کاملا بومی است.

وی گفت: به مردم خبر می دهم که سازه یک شناور با طول 94 متر تا سرانجام سال و در کمتر از یک سال توسط وزارت دفاع ساخته می گردد که این یک رکورد است. قبلاً این سازه را در طول هشت سال می ساختیم.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع بیان داشت: امروز با سطح بلوغی که صنعتگران حوزه دریایی به آن دست پیدا نموده اند، می توانیم طی 2 تا 3 سال، تمامی شناورهای مورد احتیاج را بسازیم که در بحث تجهیزات نیز تنها 20 درصد به دلیل عدم صرفه اقتصادی ساخت در داخل باید از خارج تامین کنیم که اگر زیرساخت های لازم و صرفه اقتصادی به وجود بیاید، توان طراحی و ساخت آن تجهیزات را در داخل کشور هم داریم.

رئیس سازمان صنایع دریایی ادامه داد: این سازمان افتخار دارد علاوه بر مسئولیت ساخت شناورهای نیروهای دریایی قدرتمند کشور تاکنون بیش از 180 فروند شناور غیرنظامی را طراحی و در اختیار متقاضیان قرار دهد.

وی اضافه نمود: امروز افتخار داریم که علاوه بر طراحی انواع پلتفرم ها و شناورها، در حوزه تامین زنجیره سامانه های حساس و گلوگاهی ورود و موتور 900 اسب بخار را فراوری نموده ایم؛ همچنین در حوزه دیزل سازی نیز از توان خوبی برخوردار هستیم.

امیر رستگاری توضیح داد: یکی از مسائل بسیار مهم در صنعت دریایی حوزه رانش است که استکبار جهانی هم روی آن بسیار کار نموده و ورود دیزل های دریایی را در تحریم قرار داد. سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برای خودکفایی در این عرصه و غلبه بر تحریم ها برنامه ریزی کرد و چهار تیپ موتور را در دستور کار قرار داد؛ براساس برنامه برای فراوری موتور های هزار، 2 هزار، 4 هزار و 5 هزار اسب بخار اقدام کردیم، خوشبختانه سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع موفق گردیده است، موتورهای دیزلی را تبدیل به دیزل های دریایی کند و از 350 اسب بخار به قدرت 900 اسب بخار برساند و به عنوان سامانه رانشی برای شناورهای سبک و متوسط مورد استفاده قرار دهد.

وی اضافه نمود: همچنین ما با بهره گیری از همین توان توانستیم ژنراتور 312 کیلو وات را فراوری کنیم و امروز این ژنراتور مورد استفاده متقاضیان قرار گرفته است.

رییس سازمان صنایع دریایی اعلام نمود: ان شاءالله تا سرانجام سال جاری موتور ملی را با قدرت 1300 اسب بخار در حوزه دریا به بهره برداری خواهیم رساند و در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد.

امیر رستگاری در ادامه توضیح داد: تا سرانجام سال جاری اولین موتور واتر جت ملی را فراوری می کنیم. این موتور که برای شناورهای پر سرعت کاربرد دارد، در لیست تحریم قرار گرفته است؛ اما جوانان ایران اسلامی این چالش را به فرصت تبدیل نموده اند.

وی اضافه نمود: سازمان صنایع دریایی در 4 حوزه دریایی کار می نماید. در حوزه زیردریایی ها، پرکاربردترین موتورها، موتورهای مغناطیس دائم هستند. از سرریز دانش موتور مغناطیس دائم به دانش موتور مغناطیس تجاری دست پیدا نموده ایم که هفته گذشته خط فراوری موتور کولر مغناطیس دائم در اصفهان رونمایی شد. مصرف این موتورها در صنایع حمل و نقل، دوچرخه و موتورسیکلت برقی، کولرهای آبی، نفت و پتروشیمی، ماشین های هیبریدی و... کاربرد دارد و به لحاظ مصرف بسیار مقرون به صرفه است. در کشور حدود 15 میلیون کولر آبی داریم که اگر موتور آن تبدیل به مغناطیس دائم گردد، 30 درصد صرفه جویی در مصرف برق صورت می گیرد.

وی در سرانجام گفت: زیردریایی فاتح تا سرانجام سال رونمایی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 196

به "زیر دریایی فاتح تا سرانجام سال جاری رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیر دریایی فاتح تا سرانجام سال جاری رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید