دولت و شرایط یارانه ها

به گزارش ویراپارس، برای پیگیری موضوع عدم کفایت دولت در شناسایی ثروتمندان سراغ حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان یاری حمایتی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفتیم.

دولت و شرایط یارانه ها

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، برای پیگیری موضوع عدم کفایت دولت در شناسایی ثروتمندان سراغ حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان یاری حمایتی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفتیم. نکته جالب اینجا بود که در بدو ورود به این وزارتخانه شاهد حضور تعداد زیادی از شهفرایندان برای اعتراض به دریافت نکردن یارانه معیشتی بودیم.

میرزایی، فرد نام آشنایی در حوزه فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان است که حالا در قامت اصلی ترین مهره پیگیری سیستمی شدن طریقه پرداخت یارانه ضمن سخنگویی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایتی، مسؤول اجرایی آزمون وسع هم به حساب می آید؛ آزمونی که معین می نماید یک نفر می تواند بسته معیشتی و یارانه دریافت کند یا استحقاق آن را ندارد؛ جایی که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیشترین انتقاد را در روزهای اخیر به آن داشتند.

پس از افزایش نرخ بنزین چندین شاخص برای حذف یارانه مطرح شد؛ طراحی این موارد با چه وزارتخانه ای بود و طراحی آنها بر چه مبنایی انجام شد؟

شاخص های حذف یارانه معیشتی به صورت مستقیم از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنظیم شده است، مبنا هم این بود که دولت در برنامه خود این را داشت که به 60 میلیون نفر یارانه معیشتی داده گردد و بر اساس آنها شاخص هایی معین شد. شاخص های حذف یارانه مستقیما توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوب می گردد. زمانی که دولت تصمیم گرفت به 60 میلیون شهفرایند یارانه بدهد، شاخص ها بر همین اساس ایجاد شد. آنچه معین است آخرین شاخص های مطرح شده مورد تایید وزارت رفاه است.

در فضای تکنیکال، مدل شناسایی و رتبه بندی اموال برای حذف یارانه معیشتی چگونه بود؟

2 روش در این باره وجود داشت؛ اول اینکه بر مبنای دارایی، درآمد و هزینه آنالیز گردد. این یعنی زمانی که یک فرد یک خانه دارد و در آن ساکن است، هزینه، فرصت خانه محاسبه گردد، همچنین قیمت خودرو و درآمدها هم محاسبه گردد. در کنار این موارد جریان نقدینگی خانوار هم محاسبه گردد، یعنی اگر خانواده ای درآمد آشکار و موجودی ندارد اما هزینه های آن بالاست، در درآمدها هزینه گردد. دوم روش رگرسیون خطی است، این یعنی تمام دارایی ها به صورت نقطه به نقطه و به صورت تجمعی برآورد گردد و در نهایت یک برازش با تعریف جمعیتی که می خواهیم به آنها بسته معیشتی پرداخت کنیم، معین گردد و افرادی مشمول مالیات شوند و دیگران از آن محروم شوند. ما هیچ کدام از این موارد را انجام ندادیم، زیرا بر این باور بودیم که از عدالت به دور است و شاید ممکن است در برخی اوقات تک شاخصی باشد. شاخص های شناسایی به همین دلیل مسائل گسترده تری را به خود اختصاص داد و سراغ 14 شاخص رفتیم.

مانده اول و آخر، واریزی و سود حساب های بانکی را در سال های 95، 96 و 97 آنالیز کردیم. موضوع بعدی خرید از کارت بانکی در 9 ماه اول سال 98 بود. حداقل حقوق، سفرهای خارجی از سال 90 تا به امروز (به غیر از سفرهای زیارتی) و قیمت خودرو دیگر شاخص ها بودند. پیشنهاد این بود میانه این شاخص ها معیار قرار بگیرد اما این کار را انجام ندادیم، زیرا احساس کردیم باز هم شاید ناعادلانه باشد. به همین دلیل از شیوه بوت استرپ استفاده کردیم، این یعنی هر شاخص در بازه یکی از دهک ها قرار می گیرد و هر کدام از 14 شاخص به صورت های مختلف طی 2 هزار بار آزمون مورد عملیات قرار می گیرند که نشان می دهد در نهایت هر فرد در کدام دهک قرار می گیرد.

در این روش به یک بازه اطمینان 95 درصدی رسیدیم. در منحنی نمودار شاخص ها و دهک هر چقدر پراکندگی کمتر باشد، بازه اطمینان بالاتری برای نظر قطعی درباره جا دریافت هر فرد در دهک مربوط به خود داریم و به مراتب هر چقدر پراکندگی بیشتر باشد، نظر دادن سخت تر می گردد. در این مرحله از فرد می خواهیم دسترسی های بیشتری به ما بدهد یا اطلاعات خود را اصلاح کند، به دلیل اینکه با یکدیگر متناقض هستند. این موضوع پس از فرآیند اعتراض حاصل می گردد.

چند نفر پس از اعتراض یارانه دریافتد؟

6 میلیون و 200 هزار نفر در سامانه وزارت رفاه درخواست ثبت نام کردند که 3 میلیون و 70 هزار خانوار شرایط سامانه را پذیرفتند و اعلام آمادگی کردند اطلاعات حساب های آنها آنالیز گردد، یعنی معترضان واقعی همین افراد بودند. سر جمع یک میلیون و 100 هزار نفر یارانه معیشتی دریافتد.

این ضریب خطای یک به 3 نیست؟

نه! بلکه احتیاج بود همان طور که شرح دادم بازه اطمینان افزایش مطلوب یابد؛ جهتی بود که باید افراد را بیشتر و بهتر مورد شناسایی قرار می دادیم. در اصل احتیاج به اطلاع بانکی و مالی داشتیم که باید اجازه آن توسط خود افراد داده می شد.

در جهت ایجاد سامانه وسع، آیا سازمان و نهادی دولتی بود که به شما اطلاعات ندهد؟

حقیقت این است که بله این رخ داد. مسأله اینجاست که نهادهای دولتی در ایران یا داده ندارند یا داده دارند ولی به روزرسانی نمی نمایند یا اینکه داده دارند، به روزرسانی هم می نمایند اما قابل استفاده نیست. با همه این موارد دست و پنجه نرم نموده ایم. یکی از دلایلی که نهادهای دولتی نمی خواهند داده در اختیار دیگر دستگاه ها قرار دهند این است که نقاط ضعف آنها معین نگردد. در جهت تامین داده ها مشقت های بسیار زیادی کشیدیم.

در تبصره 14 بودجه سال گذشته قرار بود 3 دهک پردرآمد مالی یارانه دریافت ننمایند؛ با توجه به اینکه در آن موقع اساسا بسته معیشتی مطرح نشده بود، چرا یارانه 45500 تومانی را حذف نکردید؟

اینطور نیست! یارانه 45500 تومانی یک میلیون و 100 هزار نفر در آن مقطع حذف شد اما به دلیل فشارهای سیاسی و شرایط کشور نتوانستیم این فرایند را را ادامه دهیم. البته قرار بود یارانه 24 میلیون و 500 هزار نفر قطع گردد اما در هر صورت شرایط برای این کار مهیا نشد. مجلس قرار بود حامی باشد اما اتفاقی که افتاد غیر از این بود، یعنی نه تنها به ما یاری نکردند، بلکه امروز به عقب هم بازگشتیم.

مدل حذف 16 میلیون معیشتی بگیر چه بود؟ این موارد که مطرح شد همگی پس از اعتراض است.

مدل همان آزمون وسع بود. این یعنی ما می دانستیم یک عده حتما حذف هستند و یک عده باید بگیرند، در غیر این صورت بینابین بودند که وارد مرحله اعتراض شدند. این قطعیت که می گوییم از این رو بود که ما بانک اطلاعاتی مشاغل بسیار ثروتمند را داشتیم، در عین حال اطلاعات بهزیستی و کمیته امداد را هم داشتیم. این یعنی مدل اصلی وجود داشت. پس از اعتراض افراد را وارد آزمون وسع کردیم.

به اعتقاد نمایندگان شیوه شناسایی یارانه بگیران اشکالات متعددی دارد.

ما می پذیریم اگر خطایی وجود دارد در فضایی عقلایی و منطقی نقدها مطرح گردد و حتما آنها را برطرف خواهیم کرد. ما با نمایندگان مجلس مکاتبات متعددی داشتیم. بارها به نمایندگان مجلس گفته ایم به وزارت رفاه بیایند و از نحوه شناسایی یارانه بگیران و آزمون وسع بازدید نمایند.

سامانه وسع تا چه حد می تواند به اقتصاد کشور یاری کند؟

نابسامانی ها باعث رواج حساب های اجاره ای، فرارهای مالیاتی و کارت های بازرگانی اجاره ای شده است. مردم باید از لحاظ رفتارهای مالی نظم پیدا نمایند. دولت هم باید در تخصیص هایش نظم پیدا کند. 40 درصد از بودجه کشور در حوزه حمایت های اجتماعی است. تا به امروز این اطلاعات در دسترس حاکمیت نبوده و به همین دلیل به همه مردم یارانه داده می شد. به همین دلیل است که 60 درصد مردم کشور تا به امروز نتوانسته اند وام بگیرند، چرا که 53 درصد وام های کشور در شهر تهران توزیع شده است. اکنون شناسنامه مالی و اجتماعی همه مردم وجود دارد.

منبع : وطن امروز

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 فروردین 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 7807

به "دولت و شرایط یارانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت و شرایط یارانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید