جدایی میان دانشگاه و ادارات را باید به عنوان یک واقعیت تلخ پذیرفت

به گزارش ویراپارس، خبرنگاران/خراسان رضوی فرماندار کاشمر گفت: جدایی بین دانشگاه و ادارات شهرستان را باید به عنوان یک واقعیت تلخ پذیرفت، قطعا استفاده از نظرات جامعه دانشگاهی تکریم اهل علم و دانش خواهد بود.

جدایی میان دانشگاه و ادارات را باید به عنوان یک واقعیت تلخ پذیرفت

مسلم ساقی دوشنبه 16 دی ماه در اولین جلسه شبکه دانشگاهیان شهرستان کاشمر اظهار کرد: جدا بودن ادارات در بخش عملی با دانشگاه در حوزه علمی و تئوری از دغدغه های مجموعه مدیریت شهرستان است.

وی ادامه داد: ارتباط و تعامل دانشگاه ها با ادارات در راستای هم افزایی بیشتر شکل خواهد گرفت، رسالت اهل علم و نخبگان دانشگاهی حل مسائل جامعه به صورت تئوری و یا عملی است.

ساقی با بیان اینکه استفاده از نظرات جامعه دانشگاهی در راستای تکریم اهل علم و دانش خواهد بود، اضافه نمود: جدایی بین دانشگاه و ادارات شهرستان را باید به عنوان یک واقعیت تلخ بپذیریم. باید در یک ادراک متقابل شکاف بین حوزه اجرا و دانشگاه را قبول کنیم و در حد امکان سعی گردد این ارتباط حتی در گام اول به صورت شکلی برقرار گردد، در این مدت با همکاری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دو همایش پیروز ملی پنبه و زن و توسعه گردشگری روستایی برگزار شده است.

فرماندار کاشمر اضافه نمود: در راستای تشکیل شبکه دانشگاهیان شهرستان باید نقشه جامع علمی برای شهرستان با تعریف یک افق روشن و در جهت هم افزایی بیشتر تهیه و تدوین گردد.

ساقی همچنین اعلام کرد: باید در جهت مسائل مرتبط با حوزه شهرستان نیازسنجی انجام گردد، تا به امروز اقدامات پژوهشی در راستای مسائل بومی و منطقه ای انجام نشده و اگر هم اقدامی شده دستگاه های اجرایی به عنوان بهره بردار از این پژوهش ها به خوبی استفاده نکرده اند.

فرماندار شهرستان کاشمر ادامه داد: متاسفانه یک شکاف عمیق بین حوزه دانشگاه و ادارات شهرستان وجود دارد، بدون شک به عنوان دو هدف مشترک و اساسی برای ارتباط بین دانشگاه، صنعت، جامعه و علوم انسانی می توان کارهای بسیاری انجام داد.

مسلم ساقی اظهار کرد: گردشگری، حوزه فناوری، آب و محیط زیست از حوزه هایی هستند که تا به امروز در شهرستان مورد غفلت واقع شده اند و باید از ظرفیت جامعه دانشگاهی برای برون رفت از مسائل این حوزه استفاده بیشتر گردد.

وی گفت: در شبکه دانشگاهیان باید بر اساس اولویت های معین شده در مورد مسائل و مسائل مرتبط با حوزه شهرستان از ظرفیت جامعه دانشگاهی بر اساس ماموریت های هر دانشگاه بهره گیری نمود.

فرماندار کاشمر تاکید نمود: شبکه دانشگاهیان باید در مرحله اول در قالب یک سازمان مردم نهاد ثبت گردد و سپس طبق اساس نامه و اهداف تعیین فعالیت نماید.

وی گفت: مرکز آموزش عالی کاشمر باید با استفاده از نظرات سایر اعضا نسبت به تهیه اساس نامه اقدام نماید و پیش نویس آن برای اعضا ارسال و در جلسه آینده به مشورت گذاشته گردد و با نظر بیشتر اعضا به تصویب برسد.

در این جلسه رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با تاکید بر وابسته نبودن شبکه دانشگاهی به یک یا چند سازمان خاص گفت: این مجموعه باید به صورت یک سازمان مردم نهاد فعالیت داشته باشد.

هادی معماریان مطرح کرد: تشکیل دبیرخانه و اداره آن به صورت هیئت امنایی، برای ارجاع مسائل شهرستان به این نهاد جهت شناسایی راهکار ها در کمیسیون های علمی تخصصی لازم است، همچنین باید زمینه حضور نمایندگان این کمیسیون ها در جلسات و شوراهای فرمانداری نیز فراهم گردد.

شهرستان کاشمر دارای 5 مرکز آموزش عالی و دانشگاهی با بیش از 4 هزار دانشجو است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اسفند 1398 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 7474

به "جدایی میان دانشگاه و ادارات را باید به عنوان یک واقعیت تلخ پذیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدایی میان دانشگاه و ادارات را باید به عنوان یک واقعیت تلخ پذیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید