تحلیلگر سوری: ایران در حل بحران سوریه نقش کلیدی دارد

به گزارش ویراپارس، یک تحلیلگر سوری که عضو سابق هیئت مذاکره کننده این کشور در مذاکرات ژنو هم بوده است، درباره ابعاد سفر وزیر خارجه ایران به سوریه گفت، تهران می تواند بین آنکارا و دمشق میانجیگری کند.

تحلیلگر سوری: ایران در حل بحران سوریه نقش کلیدی دارد

به گزارش گروه بین الملل ویراپارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه (روز گذشته) پس از گذشت یک سال، به سوریه سفر و با بشار اسد و ولید معلم رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور ملاقات کرد.

ظریف پس از ملاقات با مسئولان سوری گفت که نشست سه جانبه ای بین ایران، روسیه و ترکیه برگزار خواهد شد که هدف از آن، رایزنی بر سر کمیته قانون اساسی و شرایط ادلب است.

خبرگزاری اسپوتنیک درباره اقدامات ایران برای سوریه با اسامه دنوره تحلیلگر سیاسی و راهبردی و عضو سابق هیئت مذاکره کننده دولتی سوریه در مذاکرات ژنو گفت وگو کرد.

دنوره با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از سه [کشور] ضامن فرآیند آستانه، در چندین محور نقش کلیدی دارد، گفت: ایران روابط مالی و سیاسی محکمی با ترکیه دارد... و همپیمان راهبردی و شریک تمام عیار سوریه و روسیه در مبارزه با تروریسم است.

وی ادامه داد: به همین دلیل، ایران در کنار مشارکت کامل در جنگ علیه تروریسم، می تواند نقش میانجی را ایفا نماید که مورد پذیرش همه طرفها واقع شده است؛ به ویژه اینکه، به همراه سایر کشورهای منطقه، به صورت مشترک با خطرهای راهبردی روبرو است که امنیت داخلی و تمامیت آن را تهدید می نماید.

این کارشناس سوری خاطر نشان کرد: پیشتر، تهران بیش از چند بار و از زبان مسئولان وزارت خارجه خود به ویژه شخص ظریف، اعلام آمادگی کرد که بین سوریه و ترکیه میانجیگری کند.

دنوره با بیان اینکه نقش ایران در این مرحله منطقی و مطلوب است، تأکید کرد، کوشش ایران چه در زمینه میانجیگری باشد یا غیر آن، مورد استقبال ضمنی ترکیه و سوریه واقع شده است؛ زیرا این دو کشور، از هر کوششی برای از بین بردن رکود در عرصه سیاسی و راهبردی، استقبال می نماید.

وی در خاتمه گفت، احتمال فعالیت مجدد فرایند کمیته قانون اساسی، یک تحول مثبت است که در راستای کاهش تنش نظامی است. کاهش تنش نیز می تواند تأثیر مثبتی بر شرایط میدانی داشته باشد و به پیشروی منجر گردد که نقطه شروع توافق کشورهای ضامن آستانه به عنوان مقدمه ای برای حرکت به سمت راهکار بحران سوریه باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 1 تیر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 8883

به "تحلیلگر سوری: ایران در حل بحران سوریه نقش کلیدی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگر سوری: ایران در حل بحران سوریه نقش کلیدی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید