تأکید وزیر بهداشت بر استمرار توجه به فسادستیزی در سازمان غذا و دارو

به گزارش ویراپارس، وزیر بهداشت در نامه ای به رئیس سازمان غذا و دارو نوشت: اخیراً مکتوبی توسط تعدادی از افراد صاحب نام دریافت شد که در عرصه دارو از استمرار برخی از شیوه ها که هنوز منافع جریان های خاص را تأمین می نماید گله مند بودند. کماکان اولویت با فراوری داخل است..

تأکید وزیر بهداشت بر استمرار توجه به فسادستیزی در سازمان غذا و دارو

به گزارش گروه اجتماعی ویراپارس؛ در پی نامه تعدادی از افراد صاحبنام در حوزه پزشکی، دارویی، مالی و اجتماعی به وزیر بهداشت در خصوص استمرار برخی شیوه ها در سازمان غذا و دارو که منافع جریان های خاصی را تامین میکند، دکتر نمکی طی نامه ای دستور رسیدگی به این موارد را به دکتر شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو، ابلاغ کرد.

متن این نامه به توضیح زیر است:

جناب آقای دکتر شانه ساز

معاون محترم و رئیس سازمان غذا و دارو

با سلام.

اخیراً مکتوبی توسط تعدادی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، مالی و اجتماعی دریافت شد که به تفصیل ضمن اشاره به رفتار فسادستیزانه و شفافیت گرای مدیریت کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خصوص در عرصه دارو و فراوری و واردات فرآورده های دارویی، از استمرار برخی از شیوه ها که هنوز منافع جریان های خاص را تأمین می نماید گله مند بودند.

نیک می دانید از روز نخست ورود اینجانب به این مجموعه، اولین گام ها در ایجاد پاکیزگی و شفافیت سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی برداشته شد، فراوری داخل در دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه ویژه نهاده شد و از واردات محصولاتی که مشابه داخلی داشت جلوگیری به عمل آمد.

ارز های دریافتی سال 1397 با آنالیز دقیق پنج ماهه معین تکلیف و موارد تخلف و بلاتکلیف عیناً به مراجع محترم قضائی منعکس شد. کمیسیون ها و تصمیماتش شفاف به اطلاع ذی نفعان و مردم رسید. با حمایت از فراوری داخل مصرف ارز 20% کاهش یافت ضمن آنکه علی رغم فشار سنگین مصرف به دلیل سیلاب ها، سه و نیم میلیون زائر اربعین حسینی (ع)، آنفلوآنزای H1N1 و کرونا بالا رفته بود، با صرفه جویی حداقل 600 میلیون یورو در سال عمل کردیم برای اولین بار قرارگاه دارو و تجهیزات و شورای مشورتی با حضور صاحب نظران و نمایندگان ذی نفعان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی برگزار گردید و از نظرات ایشان در برنامه ریزی و اجرا استفاده شد. انتخاب جناب عالی به عنوان رئیس سازمان سازمان غذا و دارو به دلیل حسن شهرت در پاکدستی و عدم وابستگی به جریانات تأثیرگذار در رانش ها و کشش های گذشته بود و بار ها از جناب عالی خواستم که با درنظرگرفتن رضای پروردگار و بدون هرگونه حب و بغض و با عدالت محوری کامل لازم است دست هرگونه رانت خوار از مجموعه را کوتاه کنید و در صورت بروز هرگونه فساد بلافاصله بدون مصلحت اندیشی برخورد نمایید. افرادی که پایه های رانت و سودجویی گروه های فشار را تثبیت می نمایند سریعاً جابه جا و پرونده ای را که حاکی از سوء استفاده و رانت جویی است به مقامات قضائی منعکس کنید، که خوشبختانه در موارد متعددی بدون جنجال این کار را انجام داده اید.

از آنجا که بیشتر امضانمایندگان نامه را می شناسم و ایمان دارم که ابراز نگرانی ایشان در راستای دغدغه ای ملی برای پاگرفتن ریشه های فساد قدیمی در مجموعه ای است که با زحمت فراوان به سمت پاکیزگی می رود، ضمن احترام به همکاران گذشته و حال آن مجموعه که سال ها با صداقت و یکرنگی حافظ جنبه های کارشناسی و نظارتی درست آن سازمان بوده اند لازم است هرچه زودتر موارد ذیل دنبال گردد؛

1 با حضور رئیس محترم دفتر بازرسی و حراست وزارتخانه و همچنین دو نفر از امضانمایندگان نامه مذکور آقایان دکتر اشتری و دکتر سمنانیان که سابقه و شناخت قدیمی در همکاری با ایشان دارم هیئتی تشکیل و سریعاً موضوعات آنالیز و گزارش گردد.

2 مواردی که بدون جنجال در این مدت پیگیری و تقدیم مقامات قضائی شده پیگیری گردد و نتیجه به اطلاع برسد.

3 در صورتی که هرگونه شیوه غیرعادلانه ای در حمایت از جریانات فرصت طلب و سودجو توسط جریان خاصی ادامه دارد همان گونه که بار ها گفته ام نباید اعمال آن شیوه غیرعادلانه استمرار یابد.

4 هرگونه پروانه و یا مجوزی که در سال های گذشته مبنی بر روش های غیرعلمی و غیرمنصفانه و با بی عدالتی و رانت جویی صادر شده و کسانی را به سود های سرشار رسانده است، سریعاً مورد بازنگری و تصمیم گیری عادلانه قرار گیرد.

بدیهی است این تصمیمات نباید موجب کمبود دارو و ایراد زیان به مردم گردد. اگرچه اجرای عدالت و برخورد با سودجویان همیشه باید مدنظر باشد، مع الوصف شرایط کشور، نیازمندی مردم و مصلحت اندیشی مدبرانه و پرهیز از عملکرد شعاری و شتابزده هرگز فراموش نگردد.

5 اصلاح سامانه ردیابی که با زحمت فراوان به خاتمه رسید هرچه زودتر در خصوص دارو و تجهیزات پزشکی به کار گرفته گردد که نظارت هوشمند به بهترین شکل میسر باشد.

6 کماکان اولویت با فراوری داخل است و سال جاری نیز همچون سال قبل ورود هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارد و از نظر تعداد و کیفیت جوابگوست ممنوع اعلام گردد. بدیهی است در صورتی که سلامت مردم به دلیل کیفیت و یا کمیت فراوری داخل مورد تهدید قرار گیرد تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

بی تردید اگر اصلاحات زیربنایی و شفاف سازی گسترده در این ایام نهادینه نگردد نمی دانم کی و چگونه می توان در آینده بدان پرداخت. روزمرگی، مماشات و کنارآمدن مزمن با ناپاکی بزرگترین عامل مؤثر در تنومندی ریشه های فساد در همه اموری است که هر روز کار را بر همگان سخت تر خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 1 تیر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 8891

به "تأکید وزیر بهداشت بر استمرار توجه به فسادستیزی در سازمان غذا و دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید وزیر بهداشت بر استمرار توجه به فسادستیزی در سازمان غذا و دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید