بازگشت باقی الواح هخامنشی به مسائل حقوقی آمریکا بستگی دارد

به گزارش ویراپارس، رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو گفت: برای بازگشت باقی الواح نیازمند گواهی حقوقی هستیم.

بازگشت باقی الواح هخامنشی به مسائل حقوقی آمریکا بستگی دارد

ویراپارس: کریستوفر وودز، رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو در پاسخ به ویراپارس در خصوص بازگشت بقیه اشیا گفت: محافظت از الواح سخت و بسته بندى آنها سخت است و نمی شود یکجا آنها را فرستاد. بسته بندى الواح ماه ها طول کشیده و فرستادن یکجای آنها سال ها از نظر دریافت مجوز ادارى و کارهاى بسته بندى طول مى کشد.

او با اشاره آثار فرستاده شده به ایران در این مرحله گفت: آثار فرستاده شده تصادفی نبوده و بهترین ها را در اولویت قرار مى دهیم. بخشى از الواح هنوز خوانده نشده است. بسته بندى محموله بعدى آغاز شده و ما به محض بازگشت کارهاى مربوط به دریافت گواهى حقوقى برای فرستادن محموله بعدی را انجام مى دهیم.

وودز در پاسخ به خبرنگار ویراپارس در خصوص اینکه آیا اطلاعات تحقیقات 80 سال مطالعه این الواح توسط موسسه شرق شناسى در اختیار ایران قرار مى گیرد و آیا تبادل فیزیکی آثار به تبادل اطلاعات میان پژوهشگران ایران و موسسه شرق شناسى مى انجامد، گفت: ما قدم اول را برداشتیم و هدف همکارى هاى آینده است البته مشکلاتى به خاطر قانون امریکا وجود دارد که باید دست به عصا راه برویم.

جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملى نیز در این باره گفت: نتایج گام به گام تحقیقات در اختیار ماست و موسسه آنها را منتشر نموده است.

وودز در ادامه درباره تعدا الواح هخامنشی گفت: به صورت دقیق نمى شود گفت چند لوح وجود دارد چرا که بعضی از آنها تکه های شکسته شده است اما آثار در 3 مرحله برمی شود. روند کار را دادگاه تعیین مى کند ما کار را پیگیرى مى کنیم و امیدواریم محموله بعدى زمان کمترى ببرد اما درنهایت گواهى هاى ادارى و حقوقى دست ما نیست. همچنین امیدواریم که بقیه آثار در ایران مطالعه و خوانده شود.

طالبیان، معاون میراث فرهنگی در این زمینه گفت: آنها کار خود را انجام مى دهند و وکلا ما هم در آنجا هستند و کار را دنبال مى نمایند.

وودز در پاسخ به اینکه آیا فرستادن این محموله محرمانه بوده، گفت: محرمانه نبوده اما تبلیغاتی هم نشد، چرا که ترس هایى داشتیم که بار اول بوده و براى حفاظت نگرانى هایى وجود داشت.

نوکنده در خصوص محل نگه دارى الواح و تایید اصالت آنها اضافه نمود: مخزن موزه ملى ایران امن ترین و مناسب ترین در دنیا است و با اطلاعات موسسه شیکاگو و دکتر علیزاده مخزن مناسبى براى الواح ساختیم ، از موسسه شرق شناسى خم پیش از استرداد به موزه ملی آمدند و مخزن را دیدند. هر شئ ای که مى رسد هیاتى عالى که باستان شناسان و زبان شناسان هم در آن حضور دارند، آن را تایید می نمایند بنابراین نگرانی در خصوص اصلت آثار نیست.

منبع: چمدان
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 5539

به "بازگشت باقی الواح هخامنشی به مسائل حقوقی آمریکا بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت باقی الواح هخامنشی به مسائل حقوقی آمریکا بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید