بارندگی بالاتر از حد انتظار در مهر و آبان

رئیس مرکز ملی خشکسالی گفت: در دو ماه ابتدایی پاییز سال جاری، کل کشور به طور متوسط 46 میلی متر بود و استان تهران 66 میلی متر بارش دریافت نموده که نشان دهنده افزایش قابل توجه بارش نسبت به سال گذشته و دوره بلندمدت است. با این وجود کم آبی های سال های گذشته جبران نمی گردد.

بارندگی بالاتر از حد انتظار در مهر و آبان

به گزارش خبرنگاران، سال زراعی یا سال آبی از ابتدای مهرماه آغاز می گردد و تا انتها شهریورماه هر سال ادامه می یابد. معمولا وضعیت بارش و دمای کشور، با مدت مشابه در سال گذشته و با میانگین بلندمدت (10 ساله)، آنالیز می گردد. خوشبختانه از ابتدای سال زراعی 97 مناطق مختلف کشور بارش های خوبی دریافت نموده اند. اما سئوال بزرگی که برای بسیاری از ایرانیان پیش آمده این است که آیا با توجه بهبود روند بارش ها طی دو ماه مهر و آبان امسال، امکان جبران کمبود آب و برطرف خشکسالی ها وجود دارد؟

در این باره صادق ضیائیان - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه از ابتدای مهر تا انتها آبان 97، کل کشور 46 میلی متر بارندگی داشته است، گفت: بارش کشور در مدت مشابه سال گذشته 12 میلی متر بود و در دوره بلندمدت 27 میلی متر است بنابراین طی این بازه دو ماهه نسبت به سال قبل 34 میلی متر و نسبت به درازمدت 19 میلی متر بارش بیشتر ثبت شده است.

در دو ماه ابتدایی پاییز امسال، تهران نیز روزهای بارانی بیشتری را سپری کرد و مجموع بارش این استان به 66 میلی متر رسید که به گفته ضیائیان افزایش بارش 30 میلی متری نسبت به بلندمدت و افزایش 57 میلی متری نسبت به سال گذشته را نشان می دهد چون بارش استان تهران در سال گذشته، تنها 9 میلی متر بود و در بازه بلندمدت 36 میلی متر است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از تجربه بارش بالای نرمال در بیشتر استان ها اطلاع داد و اظهارکرد: همه استان ها به جز چهار استان اردبیل، آذربایجان شرقی، زنجان و سیستان و بلوچستان از ابتدای مهرماه تا انتها آبان افزایش بارش را نسبت به میانگین بلندمدت تجربه نموده اند البته کمبود بارندگی در این چهار استان هم خیلی محسوس نیست و ممکن است با فعالیت یک سیستم بارشی قوی جبران گردد.

وی با این شرح که معمولا انتظار داریم بارش های مهر و آبان، 12 درصد سهم بارشی یک ساله کشور را تامین کند، گفت: خوشبختانه امسال بارندگی مهر و آبان هشت درصد هم از رقم مورد انتظار پیشی گرفت بنابراین20 درصد کل بارش های یک سال در ماه های مهر و آبان تامین شده است و همین جای خوشحالی دارد.

رئیس مرکز ملی خشکسالی در پاسخ به این پرسش که آیا بارش های اخیر جبران کننده کمبود آب کشور خواهد بود، اظهار کرد: به هیچ وجه بارندگی در بازه محدود دو ماهه نمی تواند خشکسالی های متمادی و انباشته کشور را برطرف کند. فراموش نکنیم که طی 11 سال گذشته، یک بار هم ترسالی را تجربه نکردیم و حداقل باید 11 سال بارش بالای نرمال داشته باشیم تا این کمبود آب گسترده جبران گردد.

ضیائیان اضافه کرد: با آنالیز آمار بارشی کشور، طی یک بازه 14 ماهه از ابتدای سال آبی سال گذشته (مهر 96) تا انتها آبان ماه امسال متوجه می شویم که کشور هنوز 48 میلی متر نسبت به درازمدت کمبود بارش دارد.

وی در مورد میزان بارش ها در ادامه سال زراعی جاری گفت: پیش بینی می گردد که بارندگی ها در فصل زمستان امسال در محدوده نرمال و اندکی زیر نرمال باشد.

دما مولفه هواشناختی مهم دیگری است که در مشخص ترسالی و خشکسالی برای یک سال آبی موثر است، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در انتها به شرایط دمایی کل طی ماه گذشته کشور در ماه گذشته اشاره و اظهار کرد: در آبان ماه 97 دمای کشور 0.4 درجه خنک تر از میانگین بلندمدت این ماه بود و در استان های البرز، ایلام، خوزستان و تهران دمای حدود یک درجه پایین تر از حد نرمال ثبت شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 872

به "بارندگی بالاتر از حد انتظار در مهر و آبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارندگی بالاتر از حد انتظار در مهر و آبان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید