این 93 روز رؤیایی!

نفیسه مجیدی زاده:وقتی تابستان می رسد، گرچه ظاهراً فقط تغییر فصلی ساده اتفاق افتاده است، اما این اتفاق برای دانش آموزان فقط تغییر فصل نیست، بلکه آغازی گرم و البته لذت بخش است.

این 93 روز رؤیایی!

هرسال در همین روزها با خودمان فکر می کنیم90 روز یا دقیق تر بگوییم 39 روزِ رؤیایی پیش روی ماست. 93 روزی که مال خودِ خودمان است و می توانیم در این مدت بدون برنامه ریزی های اجباری، استراحت و تفریح کنیم و به کارهایی برسیم که دوستشان داریم. خب، بیایید با همین پیش زمینه فکری به سمت تابستان برویم و ببینیم این تابستان ممکن است چه طور بگذرد.

  • چند مدل تابستان

تابستان برای هرکسی طوری می گذرد و تنها تجربه مشترک تابستانی همه ما، تحمل گرماست و البته گاه بی حوصلگی که البته در برخی موارد خستگی جای بی حوصلگی را می گیرد. شاید شما نوجوانی باشید که می تواند تابستانش را با تفریح و بازی و استراحت بگذراند و در کلاسی که دوست دارد ثبت نام کند. شایدهم تمام تابستان درگیر کلاس های گوناگون باشید. آخر، چند سالی است مدرسه ها و کمپ های تابستانی بسیار فعال شده اند. در این کمپ ها معمولاً آموزش زبان و فعالیت های هنری حرف اول را می زنند و ساعت فعالیت آن ها درست مثل مدرسه است. شما از کدام گروه هستید؟

  • کسی گرما را ندید

گفتم تابستان و برخی ها به یاد خواب های طولانی افتادند.

برخی ها گفتند که تابستان یعنی بستنی آلاسکایی، یعنی یخ که در لیوان آب می گردد، یعنی نوشیدنی های خنک، کولر، آب پاش، یکی گفت که تابستان فصل مسافرت و شنا است و چند نفری هم گفتند که تابستان یعنی تمام شدن استرس های طولانی...

هیچ کدام گرما را ندیدند. هیچ کدام حواسشان نبود که شب ها چه قدر کوتاه می شوند و بخشی از روز را به خاطر گرما به سختی می توان از خانه بیرون رفت! حواسشان نبود چون تابستان، فصل تعطیلات است و حالا تعطیلات آغاز شده و بیش تر به این فکر می نمایند که قرار است تعطیلات را چه طور بگذرانیم؟

  • برنامه ات چیست؟

از چند نوجوان می پرسیم برای تابستان چه برنامه ای دارند؟

نغمه، 16 ساله: من خواب هایی طولانی به خودم بدهکارم. کلاً در طول سال تحصیلی درست نخوابیده ام و در زمان امتحان ها که وضعم خیلی سخت تر بود. برای همین فعلاً فقط به خواب و استراحت فکر می کنم.

امیرعلی، 15ساله: خب، من از زمستان فعالیت در یک رشته ورزشی را آغاز کردم که ماه آخر، مدرسه نتوانستم منظم آن را ادامه بدهم، برای همین بعد از آخرین امتحان دوباره آغاز کردم، باشگاه می روم و برنامه دیگری برای تابستان ندارم. البته خانواده ام می خواهند من کلاس زبان هم بروم.

نوید، 13ساله: من دوست دارم فقط بخورم، بخوابم و دوچرخه سواری کنم، اما مادرم در یک مدرسه تابستانی ثبت نامم نموده و من مثل سال تحصیلی از صبح تا بعدازظهر در مدرسه هستم.

فاطمه، 14 ساله: مثل همه تابستان ها یکی دو تا کلاس، کمی مهمانی، مسافرت و استراحت.

  • لطفاً کمی مهارت بیاموزید

هر کجا که باشید این توصیه را در نظر بگیرید. الهام پاک، روان شناس و مشاور، توصیه مهمی دارد و می گوید: بهتر است در تعطیلات تابستان، در کنار بازی، ورزش، تفریح و بخور و بخواب، مهارتی هم یاد بگیرید. وقتی شما مهارتی بلد هستید، انگار همواره یک شغل در جیبتان پنهان نموده اید؟

این مهارت هایی که در تابستان می آموزید، جایی در زندگی، حسابی به کارتان می آید و از طرفی دانستن یک مهارت می تواند در بالا رفتن اعتماد به نفس تأثیر داشته باشد. در صورتی که مهارتی که می آموزید با فعالیت بدنی همراه باشد (به طور مثال رایانه ای نباشد) می تواند هوش جسمانی و یا به عبارتی، هوش بدنی شما را هم بالا ببرد.

لازم به ذکر است کسانی که هوش بدنی بالایی دارند، هماهنگی دست و چشم زیادی دارند و معمولاً با فعالیت های فیزیکی مسئله ای ندارند. این ها می توانند با دست و با ابزار و ماشین ها خوب کار نمایند، دوست دارند با دست هایشان چیزی بسازند و حتی استفاده از زبان بدن را بلدند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 11 آبان 1398 شناسه مطلب: 3515

به "این 93 روز رؤیایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 93 روز رؤیایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید