افزایش سطح دوپامین در بیماران مبتلا به پارکینسون

به گزارش ویراپارس، پژوهشگران دانشگاه جانزهاپکیز آمریکا در مطالعه اخیرشان دریافته اند سطح دوپامین بدن در طول تحریک عمقی مغز در بیماران مبتلا به پارکینسون افزایش می یابد.

افزایش سطح دوپامین در بیماران مبتلا به پارکینسون

به گزارش ویراپارس و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران آمریکایی اخیرا دریافته اند تحریک عمقی مغز می تواند سبب بهبود علائم حرکتی در بیماران مبتلا به پارکینسون گردد.

دوپامین (Dopamine) یک ترکیب آلی از خانواده کاتکولامین ها و فنتیل امین هاست که نقش حیاتی در بدن و مغز دارد. دوپامین از پیش سازهایش در مغز و کلیه سنتز می گردد، دوپامین همچنین در بیشتر گیاهان و جانوران سنتز می گردد. دوپامین در مغز نقش پیغام رسان عصبی و در خون نقش هورمونی دارد، دوپامین به صورت عمده در وزیکول های نورون های دوپامینرژیک و همچنین در غدد آدرنال ذخیره می گردد.

گوئن اسمیت (Gwenn Smith) از دانشکده روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه جانز هاپکینز گفت: در حالی که بیش از سه دهه است که از تحریک عمقی مغز برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می گردد اما تاکنون مکانیسم این عمل کاملاً درک نشده بود.

چند دهه است که تحریک عمقی مغز (DBS) برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان شامل چندین سیم کوچک است که در مغز بیمار کاشته می شوند. پزشکان در درجه اول مناطقی را که به تالاموس شکمی وصل می شوند ، مورد هدف قرار می دهند سپس جریان های الکتریکی پراکنده به طور مستقیم به قسمت های خاصی از مغز اعمال میگردد که برای مدت طولانی علائمی از جمله لرزش ، سفتی عضلات و کند شدن حرکت را کاهش می دهد.

داروی اصلی که در حال حاضر برای درمان بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد ، لوودوپا (levodopa) نام دارد. این قرص با یاری به سلولهای مغز فراوری دوپامین را افزیش میدهد. بااین حال ، تیم جانز هاپکینز هنوز هم فرضیه آزادسازی دوپامین را به عنوان بخش عمده ای از مکانیسم عملکرد حریک عمقی مغز میدانند.

طی این مطالعه پژوهشگران به جای اینکه مستقیماً روی سطح دوپامین متمرکز شوند ، مولکول دیگری به نام VMAT2 را که با دوپامین ارتباط برقرار می نماید آنالیز کردند.

این مولکول در حمل و نقل دوپامین در اطراف مغز نقش اساسی دارد و تحقیقات قبلی پژوهشگران نشان داده است رابطه معکوسی بین دوپامین و VMAT2 وجود دارد. بنابراین اساساً ، هنگامی که سطح دوپامین در مغز بالا می رود ، سطح VMAT2 کاهش می یابد.

طی این مطالعه هفت بیمار مبتلا به پارکینسون که الکترودهایی به وسیله تحریک عمقی مغز در مغز این بیماران کاشته شده بود را تحت اسکنبرش نگاری با گسیل پوزیترون قرار دارند. تجزیه و تحلیل اسکن های برش نگاری با گسیل پوزیترون نشان داد سطح VMAT2 پس از تحریک الکتریکی کاهش یافته است.

ارتباط بین کاهش سطح VMAT2 و بهبود علائم پس از تحریک الکتریکی نشان می دهد که افزایش سطح دوپامین ممکن است یک مکانیسم کلیدی در شرح نحوه عملکرد تحریک عمقی مغز در بیماران مبتلا به پارکینسون باشد.

یافته های این مطالعه در مجله Parkinsonism & Related Disorders منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 4819

به "افزایش سطح دوپامین در بیماران مبتلا به پارکینسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سطح دوپامین در بیماران مبتلا به پارکینسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید