ارزش بازار دانش بنیان ها در شرایط حبابی شدن بورس

به گزارش ویراپارس، با وجود آن که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی در حال حاضر بورس حبابی شده است ولی به گفته معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از آنجایی که رشد شرکت های دانش بنیان بر اساس تحقیق و توسعه است، از این رو رشد این شرکت ها در بورس رشد واقعی است، بنابراین کلیه شرکت های دانش بنیان حاضر در بورس رشد بیش از 6 درصدی را تجربه کردند.

ارزش بازار دانش بنیان ها در شرایط حبابی شدن بورس

دکتر علیرضا دلیری در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص حضور شرکت های دانش بنیان در بورس و فرابورس، اظهار کرد: در حال حاضر 32 شرکت دانش بنیان بر روی تابلوهای مختلف بورس و فرابورس قرار دارند ضمن آنکه سه شرکت نیز مراحل پذیره نویسی خود را به پایان رساندند و وارد فرآیند عرضه سهام خود در بورس و فرابورس شدند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن پنج شرکت و استارتاپ هم آماده کردیم تا با تکمیل مدارک، بتوانند سهام خود را در بورس عرضه کنند.

دلیری تاکید کرد: بر این اساس تا کنون حدود 40 شرکت در بورس حضور دارند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص شرایط سهام شرکت های دانش بنیان در شرایط حبابی بورس، توضیح داد: شرایط رشد شرکت های دانش بنیان بسیار متفاوت تر از سایر شرکت ها است و بررسی این 40 شرکت حاضر در بورس نشان می دهد که برخی از آنها رشدهای 20 برابری، 19 برابری و 13 برابری داشتند.

دلیری با تاکید بر اینکه بیشتر این شرکت ها رشد بیش از 6 برابری را داشتند، یادآور شد: دلیل این رشد آن است که شرکت های دانش بنیان دارای واحدهای تحقیق و توسعه هستند و دائما محصولات تولیدی خود را ارتقا می دهند؛ از این رو این شرکت ها صورت های مالی واقعی را خواهند داشت و عملکرد واقعی ارائه خواهند کرد و این امر می تواند در کل شاخص بورس هم تاثیر گذار باشد.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس ما به دنبال این هستیم که بتوانیم حضور شرکت های دانش بنیان را در بازار سرمایه پر رنگ تر کنیم و این امر هم به نفع تامین مالی حوزه دانش بنیان ها و هم به نفع بازار سرمایه خواهد بود.

معاون، معاونت علمی رییس جمهور با اشاره به راه اندازی تابلو شرکت های دانش بنیان و SME ها در فرابورس، یادآور شد: با در نظر دریافت شرایط خاص در این بخش، شرکت های متوسط می توانند در بازار شرکت های کوچک و متوسط، عرضه سهام داشته باشند و وارد بورس شوند.

وی به بیان مزایای حضور شرکت های دانش بنیان در بورس پرداخت و گفت: یکی از مهمترین مزایای حضور دانش بنیان ها در بورس، تامین مالی است. زمانی که شرکتی 10 درصد از سهام خود را در بورس عرضه می کند، از این طریق تامین مالی صورت می گیرد که این تامین مالی، مدلی پایدار است و مانند وام بانکی نیست که با سررسید موعد آن باید مبالغی را پرداخت کنند.

دلیری افزود: علاوه بر آن چون شرکت های دانش بنیان شرکت هایی هستند که دائما رشد می کنند، رشد 10 درصدی آنها باعث می شود 90 درصد باقیمانده شرکت به همان نسبت پیش رود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: این امر به گونه ای است که شرکت هایی که وارد بورس شدند در ابتدای سال 1398 ارزش بازار آنها 28 هزار میلیارد تومان بود و الان این میزان به 150 هزار میلیارد تومان رسیده و این رشد چند برابری است که اجرا شده است.

وی در پاسخ به این سوال که پیروز ترین شرکت ها در بازار سرمایه مربوط به چه حوزه ای است، گفت: تمرکز عمده شرکت های دانش بنیان در زمینه IT است به گونه ای که پنج شرکت جدیدی که برای ورود به بورس آماده می شوند در حوزه فناوری اطلاعات است.

به گفته این مقام مسوول علاوه بر شرکت های حوزه فناوری اطلاعات، شرکت هایی در حوزه های پزشکی، دارویی و لیزر نیز وارد بورس شده اند ولی درصد قابل توجهی از آنها در حوزه فناوری اطلاعات فعال هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.com شناسه مطلب: 9417

به "ارزش بازار دانش بنیان ها در شرایط حبابی شدن بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش بازار دانش بنیان ها در شرایط حبابی شدن بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید